Back to Top

ŚWIATŁOCZUŁY FILM O WOJCIECHU MIGACZU

Światłoczuły

Film opowiada o Wojciechu Migaczu, fotografie-samouku, który na przełomie XIX i XX wieku dokumentował fotograficznie własnoręcznie wykonanym aparatem życie Gostwicy, wioski koło Nowego Sącza, a także ważne uroczystości polityczne, kościelne i państwowe w Nowym Sączu. Obecnie jego szklane klisze i zdjęcia, których największą kolekcję posiada Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, są bezcennym źródłem wiedzy o sądeckiej wsi z tamtego okresu. Migacz był także rolnikiem, snycerzem, działaczem społecznym, politycznym, filantropem, założycielem wiejskiego teatru, czytelni i kas pożyczkowych. Założył również czytelnię i Ochotniczą Straż Pożarną, którą sponsorował i był jej komendantem. Film "Światłoczuły" to opowieść o niezwykłym człowieku i jego rozlicznych talentach.

Reżyseria: Joanna Hołda, Jacek Kurzeja
Scenariusz: Joanna Hołda
Zdjęcia, montaż: Jacek Kurzeja
Muzyka; Bartłomiej Zajkowski
Dźwięk: Adam Leśniak

Produkcja: Stowarzyszenie na rzecz badań i dokumentacji kultury A POSTERIORI w Nowym Sączu w koprodukcji z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
Współpraca: Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu.
Film zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

 https://www.youtube.com/watch?v=pwmZ9ow6t4Y

SĄDECKI SZTETL

Sądecki Sztetl

Film „Sądecki Sztetl” jest opowieścią o przedwojennym żydowskim Nowym Sączu. Przewodnikiem po tym tajemniczym mieście, które tragicznie zniknęło przez okrucieństwa II wojny światowej jest Łukasz Połomski – sądecki historyk, specjalista w temacie nowosądeckiej żydowskiej społeczności, przyjaciel i wychowanek ostatniego żydowskiego strażnika pamięci w Nowym Sączu, Jakuba Müllera.

Produkcja – Fundacja Nomina Rosae, 2014
„Sądecki Sztetl”
reżyseria: Barbara Szewczyk

 https://www.youtube.com/watch?v=7cZqxfHoj0k&feature=share

KOLEKCJONER MARATONÓW

Stanisław Mróz, ur. 1950 w Wielogłowach koło Nowego Sącza. Biegacz, maratończyk. Od 1982 r. mieszka w Łabowej.

Staszek Mróz biega od dziecka. Zachęcała go do biegania matka, uważając, że trudy kształtują charakter i stanowią o pięknie człowieka. Duch rywalizacji towarzyszył mu od lat szkolnych, bo w tamtych czasach sportowe zaangażowanie było czymś naturalnym. Lubił też jeździć na  nartach. Pod okiem trenera zaczął biegać w szkole zawodowej w ZSEM w Nowym Sączu, później podczas służby wojskowej w Wojskach Powietrzno-Desantowych w Krakowie. Podczas spartakiady wojskowej osiągnął na dystansie 1000 m wynik 2:54. Po odbyciu służby wojskowej rozpoczął pracę w Nowym Sączu. W sądeckim Nowomagu przepracował 43 lata. Po rozpoczęciu pracy zawodowej nie porzucił biegania, osiągając niezłe wyniki w spartakiadach i mistrzostwach LZS na dystansach 800 i 1000 m.

Poprawiono: poniedziałek, 03, kwiecień 2017 16:28

Czytaj więcej...

W PRACOWNI STANISŁAWA CHOMICZEWSKIEGO

Tyle wokół nas jest piękna, ile w nas samych jest wrażliwości – twierdzi  Stanisław Chomiczewski, artysta-malarz.

Na zaproszenie pana Stanisława Chomiczewskiego członkowie TMZŁ odwiedzili jego pracownię malarską w Uhryniu (gmina Łabowa). Artysta zamieszkał na stałe w Beskidzie Sądeckim na początku lat 90-tych XX wieku. Tutaj stworzył swój świat, ma pracownię malarską, hoduje konie. Ze swoją żoną Ewą stworzył uroczy dom z rodzinną atmosferą, gdzie dobrze czują się nie tylko domownicy, ale i goście chętnie odwiedzający gościnne progi Chomiczówki.

Poprawiono: poniedziałek, 03, kwiecień 2017 16:28

Czytaj więcej...

GORSETY ŁEMKOWSKIE

Stroje ludowe na Łemkowszczyźnie utrzymywały się dość długo, co było spowodowane wolnym tempem przemian kulturowych na terenach górskich zamieszkanych przez Łemków. Stroje kobiece były noszone na co dzień i od święta do II wojny światowej. Prezentowane gorsety (łajbyky) z okresu międzywojennego pochodzą ze wsi Łabowiec i Łosie k./Krynicy na Zachodniej Łemkowszczyźnie. Uszyte zostały z czarnego aksamitu, podszyte płótnem, bogato ozdobione cekinami oraz kolorowymi koralikami tworzącymi motywy kwiatowe. Styl zdobienia gorsetów uzależniony był od regionu. Podobne kolorowo ozdobione gorsety z okolic Krynicy-Zdroju eksponowane są w Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej. Jeden z prezentowanych gorsetów  jest własnością pani Aleksandry Ciołkiewicz ze Sławkowa, drugi - autorki artykułu.

Poprawiono: poniedziałek, 03, kwiecień 2017 16:28

Czytaj więcej...

Strona 1 z 9