Back to Top

WARSZAWSKIE KLIMATY

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Łabowej wzięli udział w Konkursie o Barwach, który ogłosiła pani Katarzyna Kullmann z Warszawy prowadząca od 23 lat Studio Technik Plastycznych. Jubileusz STUDIA wspierała liczna grupa patronów i sponsorów, m.in. Celina Cempa, Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Łabowskiej. Finał Konkursu był jednym z szeregu wydarzeń towarzyszącym Jubileuszowi Studia. Oprócz Konkursu o Barwach odbyły się: wystawa prac osób uczestniczących w zajęciach Studia od 1994 r., koncert muzyki poważnej, spektakl Unii Teatr Niemożliwy, kiermasz, aukcja kilimu, warsztaty plastyczne i aktorskie. Nasi uczniowie zdobyli nagrody i wyróżnienia, wzięli udział w finale Konkursu w Warszawie, wystąpili w strojach ludowych. Jakaż to była przygoda! Relację z Konkursu napisała pani Marzena Zaprzelska koordynująca konkurs na terenie szkoły.

Poprawiono: środa, 03, styczeń 2018 22:33

Czytaj więcej...

HONOROWY AMBASADOR ZIEMI ŁABOWSKIEJ 2017

Podczas gminnych obchodów 99. Rocznicy Odzyskania Niepodległości wręczono Tytuł Honorowego Ambasadora Ziemi Łabowskiej, który za rok 2017 Kapituła Tytułu postanowiła przyznać panu Jackowi Nowakowi za zasługi w promowaniu wizerunku Kamiannej.

Trudno jednym słowem przedstawić pana Jacka Nowaka, bo to człowiek wielowymiarowy: Osoba medialna, mieszkaniec Kamiannej, pochodzacy z Niegowici,  bisnesmen, pszczelarz, regionalista, hobbysta, człowiek o wielu pasjach, nauczyciel adeptów pszczelarstwa, instruktor pasiek hodowlanych nie tylko w Polsce, ale w Hiszpanii, Grecji i Włoszech, przewodnik po Kamiannej, pisarz, bloger, organizator różnych wydarzeń pszczelarskich, kulturalnych czy regionalnych, twórca muzeum pszczelarskiego i ścieżki pszczelarsko-historycznej, organizator majówki w Kamiannej, targów miodowych. Nieodłącznie związany z pszczołami i Kamianną. Jego żona Emilia jest również z wykształcenia pszczelarzem, wspólnie prowadzą w Kamiannej znaną pasiekę “Barć”. Zakochany w Emilii i pszczołach, piewca pszczół i miodu, ożenił pszczołę z turystą – to tylko kilka tytułów artykułów z prasy o panu Jacku. Na pewno nie są to wszystkie dziedziny Jego działalności.

Poprawiono: środa, 15, listopad 2017 18:26

Czytaj więcej...

ŚWIATŁOCZUŁY FILM O WOJCIECHU MIGACZU

Światłoczuły

Film opowiada o Wojciechu Migaczu, fotografie-samouku, który na przełomie XIX i XX wieku dokumentował fotograficznie własnoręcznie wykonanym aparatem życie Gostwicy, wioski koło Nowego Sącza, a także ważne uroczystości polityczne, kościelne i państwowe w Nowym Sączu. Obecnie jego szklane klisze i zdjęcia, których największą kolekcję posiada Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, są bezcennym źródłem wiedzy o sądeckiej wsi z tamtego okresu. Migacz był także rolnikiem, snycerzem, działaczem społecznym, politycznym, filantropem, założycielem wiejskiego teatru, czytelni i kas pożyczkowych. Założył również czytelnię i Ochotniczą Straż Pożarną, którą sponsorował i był jej komendantem. Film "Światłoczuły" to opowieść o niezwykłym człowieku i jego rozlicznych talentach.

Reżyseria: Joanna Hołda, Jacek Kurzeja
Scenariusz: Joanna Hołda
Zdjęcia, montaż: Jacek Kurzeja
Muzyka; Bartłomiej Zajkowski
Dźwięk: Adam Leśniak

Produkcja: Stowarzyszenie na rzecz badań i dokumentacji kultury A POSTERIORI w Nowym Sączu w koprodukcji z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
Współpraca: Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu.
Film zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

 https://www.youtube.com/watch?v=pwmZ9ow6t4Y

SĄDECKI SZTETL

Sądecki Sztetl

Film „Sądecki Sztetl” jest opowieścią o przedwojennym żydowskim Nowym Sączu. Przewodnikiem po tym tajemniczym mieście, które tragicznie zniknęło przez okrucieństwa II wojny światowej jest Łukasz Połomski – sądecki historyk, specjalista w temacie nowosądeckiej żydowskiej społeczności, przyjaciel i wychowanek ostatniego żydowskiego strażnika pamięci w Nowym Sączu, Jakuba Müllera.

Produkcja – Fundacja Nomina Rosae, 2014
„Sądecki Sztetl”
reżyseria: Barbara Szewczyk

 https://www.youtube.com/watch?v=7cZqxfHoj0k&feature=share

KOLEKCJONER MARATONÓW

Stanisław Mróz, ur. 1950 w Wielogłowach koło Nowego Sącza. Biegacz, maratończyk. Od 1982 r. mieszka w Łabowej.

Staszek Mróz biega od dziecka. Zachęcała go do biegania matka, uważając, że trudy kształtują charakter i stanowią o pięknie człowieka. Duch rywalizacji towarzyszył mu od lat szkolnych, bo w tamtych czasach sportowe zaangażowanie było czymś naturalnym. Lubił też jeździć na  nartach. Pod okiem trenera zaczął biegać w szkole zawodowej w ZSEM w Nowym Sączu, później podczas służby wojskowej w Wojskach Powietrzno-Desantowych w Krakowie. Podczas spartakiady wojskowej osiągnął na dystansie 1000 m wynik 2:54. Po odbyciu służby wojskowej rozpoczął pracę w Nowym Sączu. W sądeckim Nowomagu przepracował 43 lata. Po rozpoczęciu pracy zawodowej nie porzucił biegania, osiągając niezłe wyniki w spartakiadach i mistrzostwach LZS na dystansach 800 i 1000 m.

Poprawiono: poniedziałek, 03, kwiecień 2017 16:28

Czytaj więcej...

Strona 1 z 9