Back to Top

ZIEMIA ŁABOWSKA RECENZJA

W T. 38 ROCZNIKA SĄDECKIEGO za rok 2010 zamieszczona została ciekawa i obszerna recenzja dotycząca naszej monografii
  
  
ZIEMIA ŁABOWSKA autorstwa historyka mgra Tadeusza Dudy (str.468 - 470). Duda analizuje zawartość poszczególnych rozdziałów monografii, życzliwie podkreślając przy okazji jej zalety i niedociągnięcia. Chwali kompetencje autorki rozdziału I (Danuta Binko), podkreśla ciekawie i przystępnie napisany rozdział II (Jolanta Brożek), użyteczność informacji rozdziału III (Damian Gurba, Jakub Owsianka) oraz VII (Leszek Zaprzelski), interesujące informacje w rozdziale V (Adam Zaczyk), podkreśla też  szczegółowość i kompletność opisów miejscowości w rozdziale VI (Dorota Rolka, Wiesław Matyjewicz). Najwięcej uwagi poświęca najdłuższemu rozdziałowi II O historii Ziemi Łabowskiej (Celina Cempa), analizując jego mocne i słabsze fragmenty. Sprawiedliwie podkreśla jednak, że tytuł oddaje adekwatnie treść, bowiem nie przedstawia usystematyzowanej i całościowej  historii, a jedynie pewne fragmenty omówione w szerszym lub węższym zakresie. Całość historii tych ziem wymagałaby znacznie większej objętościowo pracy przekraczającej ramy naszej i tak obszernej publikacji. W zakończeniu znalazły się słowa: Wartość książki podnoszą piękne, kolorowe fotografie, przedstawiające zarówno krajobrazy, przyrodę jak i ludzi, zabytki i obiekty architektury położone na terenie gminy oraz bardzo przydatne, fachowo wykonane mapy. Mimo przedstawionych zastrzeżeń odnośnie rozdziału poświęconego historii, należy uznać omawianą monografię za pożyteczną i przydatną zarówno dla mieszkańców gminy, jak i odwiedzających teren gminy turystów, krajoznawców, myśliwych, wędkarzy oraz wczasowiczów. I o to nam chodziło!

ZŁOTE JABŁKA SĄDECKIE

Wśród odznaczonych Złotymi Jabłkami Sądeckimi znaleźli się  członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Łabowskiej. Wręczenie Złotych Jabłek odbyło się podczas uroczystości Jubileuszu XX-lecia Przedstawień Jasełkowych zorganizowanego przez GOK w Łabowej w dniu 9 stycznia 2011r. Tę honorową odznakę przyznawaną za zasługi dla Ziemi Sądeckiej otrzymali: Elżbieta Hasior za osobisty wkład w kultywowanie polskiej tradycji bożonarodzeniowej oraz Adam Zaczyk za wieloletnią twórczą działalność kulturalną.  Oprócz członków Towarzystwa uhonorowany został również Jan Oleksy za długoletnią działalność samorządową. Serdecznie gratulujemy!

PRZEGLĄD PRASY

W nr 12 z 2010r. regionalnego miesięcznika SĄDECZANIN, który regularnie przeglądam, są artykuły związane z naszą gminą:

omówienie wyników wyborów samorządowych 2010 w powiecie nowosądeckim,

artykuł wspomnieniowy o Kazimierzu Cabaku (1941-2009) pochodzącym z Łabowej, byłym członku Towarzystwa Miłośników Ziemi Łabowskiej,

artykuł Macieja Rysiewicza o znanym pszczelarzu Józefie Różańskim, który swoją cenną Galerię Świętego Ambrożego ofiaruje Pasiece Barć  Emilii i Jacka Nowaków w Kamiannej.

Zachęcam do lektury również w wersji elektronicznej www.sadeczanin.info

 

PO POWODZI

  
  
Od lata trwa sukcesywne usuwanie skutków powodzi, do mrozów w listopadzie trwały prace przy naprawie muru oporowego na Kamienicy w centrum Łabowej,prace te wzbudzały wielkie zainteresowanie. Oprócz naprawy i budowy zniszczonej części muru, zostały wybudowane dwa progi rzeczne koło mostu. Naprawiane były również  uszkodzone pasy dróg m.in. krajowej, gminnych dróg, odbudowano zerwany most na przysiółek Zawodzie, umacniano brzegi rzeki podmyte przez wodę, remontowano budynki szkolne w Łabowej.

Czytaj więcej...

TĘSKNOTA DO RZECZY PROSTYCH

  
  

Tytuł kolejnego postu to wniosek z IV Konkursu Potraw Regionalnych i Rodzinnych, który towarzyszył obchodom Święta Niepodległości w Łabowej. Jury konkursowe wyłoniło zwycięzców w kategorii Potrawy, którzy przygotowali tradycyjne wszystkim znane dania: rydze z patelni (Władysława Burzyńska, Łabowiec) oraz zestaw: chleb swojski, masło i ser domowej roboty (Anna Kłębczyk z Barnowca). W kategorii Ciasta zwyciężył sernik domowy (Adela Łatka, Łabowa). Obchody Niepodległości uświetnił występ naszej sopranistki pochodzącej ze Składzistego pani Anny Wilk. Nie zabrakło przy tej okazji pieśni patriotycznych. Szczegóły do przeczytania i obejrzenia na stronkach www.potrawyregionalne.pl oraz www.labowa.blox.pl

Czytaj więcej...

Strona 22 z 27