Back to Top

MAJOWE ZAŁAMANIE POGODY

Już w maju nawiedziły Polskę i nasz region gwałtowne deszcze powodujące powodzie i lokalne podtopienia. Wezbrały górskie potoki i Kamienica pokazała swoją siłę. Meteorolodzy wiążą załamanie pogody z niżem genueńskim. Występujące opady to tzw. opady rozlewne - jednocześnie intensywne i długotrwałe. Sytuację pogarszają punktowe tzw. nawalne opady z chmur burzowych. Tak było w Łabowej w czwartek 13 maja. Potoki deszczu zamieniły drogi w rzeki. Zalany został budynek Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Łabowej, kiedy ze stoków pasma Gór Grybowskich zeszła fala wody i wdarła się na salę gimnastyczną i do piwnic szkoły. Piwnice zostały ponownie zalane w nocy z niedzieli na poniedziałek 16/17 maja. Uszkodzona została droga krajowa we wsi Maciejowa, zalane zostały piwnice w wielu domach, uszkodzone pobocza. Wspomniany już niż nosi nazwę Jolanta. Występowanie tego typu opadów już w maju meteorolodzy wiążą z pyłem wyrzuconym przez wulkan Eyjajjoell na Islandii.

SREBRNE JABŁKA SĄDECKIE

Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Łabowskiej Celina Cempa oraz wiceprezes Jerzy Chronowski zostali uhonorowani Srebrnymi Jabłkami Sądeckimi, nagrodą Starosty Nowosądeckiego za aktywną działalność społeczną na rzecz ochrony kultury i tradycji Ziemi Łabowskiej. Uroczystego wręczenia nagród dokonał starosta pan Jan Golonka podczas IV Powiatowego Forum Organizacji Pozarządowych 8 kwietnia 2010. 

NIEDZIELA PALMOWA

W Niedzielę Palmową odbyła się aukcja kompozycji kwiatowych wykonanych na warsztatach CUDA Z PAPIERU. Do akcji przyłączyło się Szkolne Koło Caritas działające przy Gimnazjum im. Jana Pawła II w Łabowej, które zorganizowało sprzedaż przy kościele parafialnym w Łabowej. Dochód ze sprzedaży został przekazany na cele charytatywne na konto parafialnego koła Caritas. Zarząd Towarzystwa dziękuje księdzu Proboszczowi, Opiekunowi SK Caritas i nauczycielom za współpracę.

DOM W DRODZE

Berastagi        Tomek Biskup, mieszkaniec Łabowca od paru lat spędza życie w drodze. Poznaje świat, zbiera wrażenia, widoki, doświadczenia. Energii i chęci poznawania tylko mu pozazdrościć. O swojej ostatniej podróży pisze na blogu, do którego warto luknąć.Kliknijcie zatem na www.rangzen.geoblog.pl i czytajcie! Razem z Tomkiem zobaczycie egzotyczne dla nas miejsca w Australii, Tajlandii, na Fidżi, w Wietnamie, Kambodży oraz w krajach Ameryki Południowej. Nie są to oczywiście wszystkie kraje, które autostopem przemierzył nasz krajan. Blog opatrzony jest wspaniałymi fotografiami. Można je również obejrzeć na www.picasaweb.google.pl/rangzen1.

Czytaj więcej...

WARSZTATY ZAKOŃCZONE

W marcu br. zakończyły się warsztaty CUDA Z PAPIERU trwające od listopada. Odbyło się 14 spotkań, w których ogółem wzięło udział 21 osób, w tym 7 gimnazjalistek. Wykonano kilkadziesiąt koszyczków z kwiatami. Zajęcia prowadziła pani Maria Kloze z Łabowej. Wystawa prac warsztatowych miała miejsce podczas Walnego Zebrania Towarzystwa 16 marca 2010 roku. Fotografie prac wykonane przez Jerzego Chronowskiego można obejrzeć pod adresem http://picasaweb.google.pl/goklabowa/KwiatyZBibuY . Informacje dostępne są również na stronie www.labowa.blox.pl

 

Czytaj więcej...

Strona 23 z 27