Back to Top

ZAPROSZENIE

IV wykład z cyklu W NASZEJ MAŁEJ OJCZYŹNIE
Marcin Kasprzycki
historyk z Instytutu Pamięci Narodowej w  Krakowie

Przejawy oporu społecznego
a działania komunistycznego aparatu bezpieczeństwa na Sądecczyźnie,
z uwzględnieniem okolic Łabowej (1945-1956)

16 grudnia 2015 r. godz. 16.00
 Gminny Ośrodek Kultury w Łabowej

Serdecznie zapraszamy
Zarząd TMZŁ

ROBERT KŁĘBCZYK AMBASADOREM ZIEMI ŁABOWSKIEJ

11 listopada podczas obchodów Święta Niepodległości tytuł Honorowego Ambasadora Ziemi Łabowskiej otrzymał brygadier Robert Kłębczyk. Tytuł nadała kapituła powołana przez Zarząd Towarzystwa Miłośników Ziemi Łabowskiej, a okolicznościowy grawerton wręczyła prezes Towarzystwa Celina Cempa, która w swoim wystąpieniu podkreśliła zasługi Wyróżnionego w promowaniu wizerunku Łabowej oraz trud i poświęcenie w służbie ludziom.

Czytaj więcej...

ZMARŁ WŁADYSŁAW KARPIERZ

Zmarł Władysław Karpierz (1939-2015), wieloletni działacz samorządowy, naczelnik gminy Łabowa i Łososina Dolna w latach 1973-1990 oraz wójt gminy Łabowa od 1990 do 2002 roku. Mieszkał w Nowym Sączu.  Został pochowany na cmentarzu komunalnym w Nowym Sączu 10 listopada br.

Czytaj więcej...

XXIII ŁEMKOWSKA JESIEŃ TWÓRCZA

Nasze Towarzystwo otrzymało zaproszenie na XXIII Łemkowską Jesień Twórczą, która poświęcona była uczczeniu  100. Rocznicy urodzin ks. Mikołaja Małyniaka (1851-1915), księdza, pisarza, poety urodzonego w Kamiannej. Pierwszy dzień Łemkowskiej Jesieni Twórczej odbył się w Kamiannej i rozpoczął się zwiedzaniem kościoła, cmentarza i pasieki BARĆ prowadzonej przez państwo Emilię i Jacka Nowaków. Następnie pani dr hab. Olena Duć-Fajfer, łemkowska poetka, działaczka społeczna, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego przedstawiła sylwetkę ks. Małyniaka, który posługiwał się pseudonimem artystycznym Kamianin. Najbardziej znanym dziełem ks. Małyniaka jest Ziarno gorczycy z drzewa życia M. Kamianyna. Zginął w obozie Tallerhof w 1915 r.

Czytaj więcej...

POLACY W NEPALU

Trzęsienie ziemi w Nepalu

Była to moja kolejna, siódma zagraniczna akcja poszukiwawczo-ratownicza. Podczas wyjazdu do Nepalu byłem dowódcą ratowników SGPR „Nowy Sącz”, a w strukturze grupy USAR POLAND pełniłem funkcję oficera do spraw bezpieczeństwa budowli. W dużym skrócie to ja właśnie decydowałem o tym, do którego momentu w uszkodzonym budynku mogą przebywać ratownicy prowadzący działania poszukiwawczo-ratownicze.

Relacja Roberta Kłębczyka z Łabowej z akcji ratowniczej w Nepalu po trzęsieniu ziemi 25 kwietnia 2015 r. Bryg. mgr inż. Robert Kłębczyk jest Naczelnikiem Wydziału Szkolenia Specjalistycznych Grup Ratowniczych Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie.

Czytaj więcej...

Strona 5 z 27