Back to Top

ZMARŁ WŁADYSŁAW KARPIERZ

Zmarł Władysław Karpierz (1939-2015), wieloletni działacz samorządowy, naczelnik gminy Łabowa i Łososina Dolna w latach 1973-1990 oraz wójt gminy Łabowa od 1990 do 2002 roku. Mieszkał w Nowym Sączu.  Został pochowany na cmentarzu komunalnym w Nowym Sączu 10 listopada br.

Czytaj więcej...

XXIII ŁEMKOWSKA JESIEŃ TWÓRCZA

Nasze Towarzystwo otrzymało zaproszenie na XXIII Łemkowską Jesień Twórczą, która poświęcona była uczczeniu  100. Rocznicy urodzin ks. Mikołaja Małyniaka (1851-1915), księdza, pisarza, poety urodzonego w Kamiannej. Pierwszy dzień Łemkowskiej Jesieni Twórczej odbył się w Kamiannej i rozpoczął się zwiedzaniem kościoła, cmentarza i pasieki BARĆ prowadzonej przez państwo Emilię i Jacka Nowaków. Następnie pani dr hab. Olena Duć-Fajfer, łemkowska poetka, działaczka społeczna, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego przedstawiła sylwetkę ks. Małyniaka, który posługiwał się pseudonimem artystycznym Kamianin. Najbardziej znanym dziełem ks. Małyniaka jest Ziarno gorczycy z drzewa życia M. Kamianyna. Zginął w obozie Tallerhof w 1915 r.

Czytaj więcej...

POLACY W NEPALU

Trzęsienie ziemi w Nepalu

Była to moja kolejna, siódma zagraniczna akcja poszukiwawczo-ratownicza. Podczas wyjazdu do Nepalu byłem dowódcą ratowników SGPR „Nowy Sącz”, a w strukturze grupy USAR POLAND pełniłem funkcję oficera do spraw bezpieczeństwa budowli. W dużym skrócie to ja właśnie decydowałem o tym, do którego momentu w uszkodzonym budynku mogą przebywać ratownicy prowadzący działania poszukiwawczo-ratownicze.

Relacja Roberta Kłębczyka z Łabowej z akcji ratowniczej w Nepalu po trzęsieniu ziemi 25 kwietnia 2015 r. Bryg. mgr inż. Robert Kłębczyk jest Naczelnikiem Wydziału Szkolenia Specjalistycznych Grup Ratowniczych Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie.

Czytaj więcej...

SZKICE ŁABOWSKIE. NOWA KSIĄŻKA O ŁABOWEJ

W niedzielę 26 kwietnia 2015 r. w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Łabowej zgromadziło się pokaźne grono zacnych gości, którzy przybyli na promocję nowej książki o Łabowej autorstwa Celiny Cempy zatytułowanej Szkice Łabowskie. Książka wzbudziła spore zainteresowanie swoją zawartością, gdyż są tu zamieszczone niepublikowane do tej pory informacje z historii gminy. Przyczyną napisania szkiców kulturowo-historycznych była chęć utrwalenia przemijającego świata, zapoznanie z ciekawą historią regionu, oddanie hołdu odchodzącym pokoleniom.

„Każde miasto i wieś, nawet najmniejsze, mają interesującą przeszłość. Z tej przyczyny również historia tych niewielkich miejscowości czy pojedynczych rodzin zasługuje na poznanie i udokumentowanie. Warto pamiętać o świecie, którego już nie ma, by móc się odnaleźć, umiejscowić i zastanowić, gdzie sami jesteśmy i gdzie będziemy.”
Rozdział I str. 6

Czytaj więcej...

PROMOCJA NOWEJ KSIĄŻKI O ŁABOWEJ

Zarząd TMZŁ zaprasza na spotkanie z Celiną Cempą autorką nowej książki o Łabowej pt. Szkice Łabowskie. Podczas spotkania wystąpi zespół łemkowski NADIJA. Zapraszamy do sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Łabowej 26 kwietnia 2015 r. o godz. 17.00.

Strona 6 z 27