Back to Top

HONOROWY AMBASADOR ZIEMI ŁABOWSKIEJ 2016

Podczas uroczystych obchodów 98. Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Gminnym Ośrodku Kultury w Łabowej wręczono tytuł Honorowego Ambasadora Ziemi Łabowskiej 2016 artyście malarzowi Stanisławowi Chomiczewskiemu. Laudację na cześć nagrodzonego artysty wygłosiła Celina Cempa, Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Łabowskiej.

Fot. Jerzy Chronowski

Czytaj więcej...

O PSZCZOŁACH I MIODZIE

V wykład z serii W Naszej Małej Ojczyźnie wygłosił pan Jacek Nowak, pszczelarz, biznesmen, autor książki o pszczołach. Spotkanie przy licznie zgromadzonych członkach i sympatykach Towarzystwa odbyło się w Pasiece Barć w Kamiannej. Wykład o pszczołach i miodzie ubarwiony został opowieściami o historii dawnej i nowej Kamiannej, ks. Henryku Ostachu, ks. Franciszku Ignasie z Berestu, ikonie Matki Boskiej Pokrownej z Izb (obecnie w Bereście), tradycji sycenia miodów. Z wielkim znawstwem pan Nowak prezentował zalety poszczególnych rodzajów miodów, które uczestnicy wykładu mogli osobiście spróbować. Nie zabrakło rad dotyczących sposobu spożywania miodów, jego wpływu na zdrowie człowieka, leczniczych zalet poszczególnych rodzajów miodu: wrzosowego, lipowego, akacjowego, gryczanego, rzepakowego, spadziowego jasnego i ciemnego, wielokwiatowego, leśnego, wiosennego, jesiennego.  Mnie osobiście najbardziej smakował miód akacjowy. Zaciekawiły mnie również te fragmenty wykładu, w których wyjaśnione zostały sposoby rozpoznawania rodzajów miodu. Oprócz miodów prezentowane były inne pszczele produkty: pyłek, propolis, wosk. W sklepie Pasieki Barć oprócz miodów można nabyć wyroby z wosku, fachową literaturę, kosmetyki na bazie produktów pszczelich, słodycze, miody pitne, w tym Kamianiak produkowany wyłącznie dla Pasieki Barć w Spółdzielni Pszczelarskiej APIS w Lublinie. Spotkanie odbyło się w serdecznej i gościnnej atmosferze, którą gospodarz spotkania umie stworzyć z właściwymi sobie kulturą, taktem i humorem.
 
Tekst: Celina Cempa
Fotografie: Jerzy Chronowski

Czytaj więcej...

ODZNACZENIA I NAGRODY DLA NASZYCH NAUCZYCIELI

Trud wychowawczy i wieloletnia praca z uczniami są doceniane przez władze oświatowe. Święto KEN jest okazją do nagrodzenia i wyróżnienia nauczycieli dla których najważniejszy jest uczeń i jego dobro. W Małopolskim Centrum Kultury Sokół odbyło się spotkanie, podczas którego wręczone zostały Nagrody Ministra Edukacji Narodowej, nagrody Kuratora Oświaty oraz Medale KEN. Z rąk pani Barbary Nowak, Małopolskiej Kurator Oświaty, Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej odebrała pani Dorota Rolka, nauczycielka z Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Łabowej.

Medale Komisji Edukacji Narodowej otrzymały trzy nauczycielki Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego: Anna Chronowska (polonistka), Irena Janiuk (polonistka), Marzena Zaprzelska (nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, wicedyrektor Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego).

Zarząd Towarzystwa składa wyróżnionym paniom gratulacje oraz podziękowania za troskę o poziom kształcenia i wychowania młodych pokoleń. Praca nauczyciela wymaga szczególnych predyspozycji, optymizmu i wiary we własne działania. Cieszymy się, że trzy z czterech nagrodzonych nauczycielek są członkami naszego Towarzystwa.
 
Pani mgr Dorota Rolka to znana i ceniona w naszym środowisku dyplomowana nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej oraz nauczycielka prowadząca zajęcia psychoterapeutyczne i logopedyczne.  Prowadzenie tak różnorodnych zajęć szkolnych zawdzięcza ukończeniu wielu form kształcenia w zakresie nauczania początkowego, nauczania przedszkolnego, muzyki, terapii pedagogicznej, logopedii. Świetne przygotowanie do zawodu to u pani Doroty nie wszystko. Zostało połączone z twórczą postawą i zaangażowaniem oraz prawdziwą pasją pedagogiczną, co zaowocowało wieloma ciekawymi i innowacyjnymi działaniami.

Czytaj więcej...

ZAPROSZENIE

V wykład z cyklu W NASZEJ MAŁEJ OJCZYŹNIE

Jacek Nowak

biznesmen, pszczelarz, właściciel Pasieki Barć w Kamiannej, autor książki "Pszczoły"

 

O pszczołach, miodzie i pasiekach na przykładzie Pasieki Barć w Kamiannej

 

23 października 2016 godz. 17.00

Pasieka Barć Kamianna

 

Serdecznie zapraszamy

Zarząd TMZŁ

ZMARŁ TADEUSZ RYBA, OSTATNI ŻOŁNIERZ PPAN

W wieku 88 lat zmarł Tadeusz Ryba ps. Jeleń, żołnierz Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej antykomunistycznej partyzantki działającej po II wojnie światowej na terenie Sądecczyzny. Pochodził z Barnowca, po wojnie mieszkał w Nowym Sączu. Jeszcze jako uczeń liceum pedagogicznego w Nowym Sączu został żołnierzem PPAN i należał do leśnego oddziału "Żandarmeria" dowodzonego przez Stanisława Piórę ps. Emir. Kapelanem oddziału był ks. Władysław Gurgacz SJ. W 1949 r. Tadeusz Ryba został aresztowany na Słowacji w miejscowości Rużbachy podczas zasadzki urządzonej przez UB na żołnierzy "Żandarmerii" usiłujących przedostać się na Zachód. Skazany wyrokiem sądu na dożywocie został objęty amnestią i zwolniony w 1956 r. Zrehabilitowany w 1993 r. awansował do stopnia porucznika. Otrzymał wiele odznaczeń, m.in.: Krzyż Armii Krajowej, Krzyż Partyzancki, Krzyż Weterana Walk o Wolność i Niepodległość, Krzyż Oficerski Odrodzenia Polski, złoty medal "Za zasługi dla obronności kraju", Złote Jabłko Sądeckie, Tarczę Herbową "Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza". Zawodowo związany był z Nadleśnictwem Nawojowa, gdzie pracował wiele lat na stanowisku leśnika. Pogrzeb odbędzie się 8 października br. w Nowym Sączu-Zawadzie.

Strona 2 z 27