Back to Top

OGŁOSZENIE

Poszukuję informacji na temat młynów wodnych, tartaków, foluszów na terenie obecnej gminy Łabowa, działających przed II wojną światową i po jej zakończeniu w miejscowościach: Barnowiec, Czaczów, Kamianna, Kotów, Krzyżówka, Łabowa, Łabowiec, Łosie, Maciejowa, Nowa Wieś, Roztoka Mała, Roztoka Wielka, Składziste, Uhryń. Osoby chcące podzielić się informacjami, ewentualnie fotografiami proszę o kontakt ma skrzynkę Towarzystwa e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Celina Cempa

ORDER DLA ROMANA KLUSKI

Roman Kluska, przedsiębiorca, były prezes spółki OPTIMUS SA z Nowego Sącza, podczas Święta Niepodległości otrzymał w Belwederze z rąk prezydenta Andrzeja Dudy Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Znany biznesmen, związany z naszą gminą, prowadził w latach 1988-2000 firmę Optimus, która była czołowym producentem komputerów w Polsce oraz liderem rynku kas fiskalnych. Po sprzedaniu Optimusa Roman Kluska prowadził 2001-2007 wydawnictwo ProDoKs promujące dobrą książkę oraz zajął się w działalnością charytatywną: zaangażowany był w budowę Ośrodka Formacyjno-Rekolekcyjnego w Gródku nad Dunajcem oraz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach (papież uhonorował go prestiżowym odznaczeniem Pro Ecclesia et Pontifica). Roman Kluska został powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę w skład Narodowej Rady Rozwoju. W Łosiu k./Krynicy-Zdroju prowadzi hodowlę owiec fryzyjskich oraz promuje zdrową żywność pod marką Prawdziwe Jedzenie.

HONOROWY AMBASADOR ZIEMI ŁABOWSKIEJ 2016

Podczas uroczystych obchodów 98. Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Gminnym Ośrodku Kultury w Łabowej wręczono tytuł Honorowego Ambasadora Ziemi Łabowskiej 2016 artyście malarzowi Stanisławowi Chomiczewskiemu. Laudację na cześć nagrodzonego artysty wygłosiła Celina Cempa, Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Łabowskiej.

Fot. Jerzy Chronowski

Czytaj więcej...

O PSZCZOŁACH I MIODZIE

V wykład z serii W Naszej Małej Ojczyźnie wygłosił pan Jacek Nowak, pszczelarz, biznesmen, autor książki o pszczołach. Spotkanie przy licznie zgromadzonych członkach i sympatykach Towarzystwa odbyło się w Pasiece Barć w Kamiannej. Wykład o pszczołach i miodzie ubarwiony został opowieściami o historii dawnej i nowej Kamiannej, ks. Henryku Ostachu, ks. Franciszku Ignasie z Berestu, ikonie Matki Boskiej Pokrownej z Izb (obecnie w Bereście), tradycji sycenia miodów. Z wielkim znawstwem pan Nowak prezentował zalety poszczególnych rodzajów miodów, które uczestnicy wykładu mogli osobiście spróbować. Nie zabrakło rad dotyczących sposobu spożywania miodów, jego wpływu na zdrowie człowieka, leczniczych zalet poszczególnych rodzajów miodu: wrzosowego, lipowego, akacjowego, gryczanego, rzepakowego, spadziowego jasnego i ciemnego, wielokwiatowego, leśnego, wiosennego, jesiennego.  Mnie osobiście najbardziej smakował miód akacjowy. Zaciekawiły mnie również te fragmenty wykładu, w których wyjaśnione zostały sposoby rozpoznawania rodzajów miodu. Oprócz miodów prezentowane były inne pszczele produkty: pyłek, propolis, wosk. W sklepie Pasieki Barć oprócz miodów można nabyć wyroby z wosku, fachową literaturę, kosmetyki na bazie produktów pszczelich, słodycze, miody pitne, w tym Kamianiak produkowany wyłącznie dla Pasieki Barć w Spółdzielni Pszczelarskiej APIS w Lublinie. Spotkanie odbyło się w serdecznej i gościnnej atmosferze, którą gospodarz spotkania umie stworzyć z właściwymi sobie kulturą, taktem i humorem.
 
Tekst: Celina Cempa
Fotografie: Jerzy Chronowski

Czytaj więcej...

Strona 2 z 27