18 maja 2010 roku w Białymstoku, w sali konferencyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego odbył się finał krajowy IX edycji ogólnopolskiego konkursu przyrodniczego „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Konkurs był pięcioetapowy i trwał już od listopada 2009 roku. Do finału przystąpiło 14 czteroosobowych drużyn gimnazjalistów wyłonionych w eliminacjach wojewódzkich tego konkursu. Województwo małopolskie reprezentowała drużyna z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Łabowej w składzie: Katarzyna Brożek, Aleksandra Jurek, Justyna Lelito, Renata Tokarz. Uczennice zostały przygotowane do konkursu przez nauczycielkę biologii mgr Jolantę Brożek.
Finał składał się z dwóch etapów. W pierwszym etapie na początku wszyscy uczestnicy (56 uczniów) rozwiązywali test złożony z 29 pytań – 15 pytań dotyczyło wiedzy z biologii, geografii, ekologii, ochrony przyrody, a 14 pytań dotyczyło wiedzy o 100 parkach krajobrazowych Polski. Następnie każdy finalista rozpoznawał 10 roślin chronionych (ze 100 możliwych), 10 zwierząt chronionych (ze 100 możliwych) oraz 5 roślin pospolitych (z 50 możliwych). Po tej części dokonano podliczenia punktów uzyskanych przez każdą drużynę. Do drugiego etapu konkursu awansowało siedem drużyn, które uzyskały najwyższą ilość punktów. W tym etapie zadaniem każdej drużyny było rozpoznanie głosów 5 ptaków z 40 propozycji. Po tej części dokonano podsumowania i wyłoniono zwycięzców konkursu.
I miejsce – Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Janowie Podlaskim (Park Krajobrazowy Podlaski Przełom Bugu), woj. lubelskie
II miejsce – Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Łabowej (Popradzki Park Krajobrazowy), woj. małopolskie
III miejsce – Gimnazjum im. Marii Curie – Skłodowskiej w Rybnie (Welski Park Krajobrazowy), woj. warmińsko-mazurskie
Trzy pierwsze drużyny otrzymały nagrody rzeczowe w postaci lornetek i lunet do obserwacji przyrody. Po zakończeniu konkursu wszyscy uczestnicy wraz z opiekunami wzięli udział w warsztatach ekologicznych, które trwały do 21 maja na terenie następujących parków: Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej, Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi, Suwalski Park Krajobrazowy, Wigierski Park Narodowy. Można było podziwiać Silwarium w Poczopku na terenie leśnictwa Krynki, zwiedzać forty w Piątnicy, poznać nowoczesne Muzeum Wigier w Starym Folwarku, zachwycać się krajobrazami Wigierskiego Parku Narodowego podczas podróży kolejką wąskotorową w Płocicznie, zachwycać się cudownymi widokami w Dolinie Czarnej Hańczy, podziwiać urokliwe jeziora: Hańcza, Jaczno i wiele innych. Wszyscy uczestnicy konkursu i warsztatów byli zauroczeni krajobrazami Podlasia, wspaniałą pogodą i miłą atmosferą. Była to również okazja do poznania koleżanek i kolegów z różnych stron Polski. Za organizację tego konkursu należą się słowa uznania i podziękowania dla Porozumienia Parków Krajobrazowych Polski. Należy zaznaczyć, że honorowy patronat nad konkursem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.
0 komentarzy