Nasze Towarzystwo otrzymało zaproszenie na XXIII Łemkowską Jesień Twórczą, która poświęcona była uczczeniu  100. Rocznicy urodzin ks. Mikołaja Małyniaka (1851-1915), księdza, pisarza, poety urodzonego w Kamiannej. Pierwszy dzień Łemkowskiej Jesieni Twórczej odbył się w Kamiannej i rozpoczął się zwiedzaniem kościoła, cmentarza i pasieki BARĆ prowadzonej przez państwo Emilię i Jacka Nowaków. Następnie pani dr hab. Olena Duć-Fajfer, łemkowska poetka, działaczka społeczna, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego przedstawiła sylwetkę ks. Małyniaka, który posługiwał się pseudonimem artystycznym Kamianin. Najbardziej znanym dziełem ks. Małyniaka jest Ziarno gorczycy z drzewa życia M. Kamianyna. Zginął w obozie Tallerhof w 1915 r.

W trakcie pierwszego kamiańskiego dnia Łemkowskiej Jesieni Twórczej odbyło się spotkanie twórców z Polski, Słowacji i Ukrainy z miłośnikami literatury rusińskiej/łemkowskiej. Moderatorem poetyckich wystąpień był znany łemkowski poeta, pisarz, dziennikarz, nauczyciel, muzyk, działacz społeczny, aktywista łemkowski i miłośnik tradycji i historii Łemków – Piotr Trochanowski piszący pod pseudonimem Petro Murianka.

Pierwsza wystąpiła pani Wanda Łomnicka-Dulak, poetka z Piwnicznej. Nastepnie swój poetycki dorobek przedstawił  Anatolij Jadłowski, poeta z Ukrainy łemkowskiego pochodzenia, z zawodu finansista-ekonomista, jego rodzice pochodzą z Kamiannej. W swoim dorobku ma cztery zbiory poezji: Zatrzymane chwile, Serce na dłoni, W Beskidach – niskie góry, Dary Wszechmogącego.
Następnie wystąpił Jarosław Horoszak z Binczarowej, autor pierwszego słownika polsko-łemkowskiego. Swoje nowe wiersze przedstawili również: dr Paweł Korobczak, pracownik Katedry Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Pietro Medwed, rusiński dziennikarz z Preszowa, redaktor naczelny InfoRusina, dziennikarz Lem.FM, Rusin.FM. Swoje nowe wiersze ze zbioru Po obu stronach dumki czytała również pani Olena Duć-Fajfer. Chociaż miejsce zamieszkania prezentujących się poetów jest różne i odległe od siebie, ich poezję łączy wielka wrażliwość, umiejętność zabawy słowem, jego znaczeniem, formą i melodią.
Spotkaniu towarzyszyła muzyka zespołu Klub deMoll z muzyką do wierszy Petra Murianki. Zespół w składzie: Monika Proszak, Igor Trochanowski, Andrzej Trochanowski oraz założyciel zespołu Michał Kajdy uświetnili poetycko-muzyczne spotkanie w Kamiannej.
Na zakończenie spotkania w Kamiannej odbyła się projekcja filmu dokumentalnego Krzysztofa Krzyżanowskiego „Naród coś smutny, trzeba go rozweselić”.
W spotkaniu uczestniczyli: Krzysztof Setlak, sekretarz Urzędu Gminy w Łabowej, Jerzy Chronowski, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łabowej, prezes Zarządu TMZŁ oraz Lidia Chronowska, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Łabowej.
Organizatorami XXIII Łemkowskiej Jesieni Twórczej byli: Stowarzyszenie Łemków, Stowarzyszenie Bursa Ruska w Gorlicach oraz Pasieka Barć w Kamiannej.
Zdjęcia ze spotkania
Relacja z XXIII Łemkowskiej Jesieni Twórczej w języku łemkowskim oraz zdjęcia są dostępne na stronie:
Kategorie: Wiadomości