Stanisław Mróz, ur. 1950 w Wielogłowach koło Nowego Sącza. Biegacz, maratończyk. Od 1982 r. mieszka w Łabowej.

Staszek Mróz biega od dziecka. Zachęcała go do biegania matka, uważając, że trudy kształtują charakter i stanowią o pięknie człowieka. Duch rywalizacji towarzyszył mu od lat szkolnych, bo w tamtych czasach sportowe zaangażowanie było czymś naturalnym. Lubił też jeździć na  nartach. Pod okiem trenera zaczął biegać w szkole zawodowej w ZSEM w Nowym Sączu, później podczas służby wojskowej w Wojskach Powietrzno-Desantowych w Krakowie. Podczas spartakiady wojskowej osiągnął na dystansie 1000 m wynik 2:54. Po odbyciu służby wojskowej rozpoczął pracę w Nowym Sączu. W sądeckim Nowomagu przepracował 43 lata. Po rozpoczęciu pracy zawodowej nie porzucił biegania, osiągając niezłe wyniki w spartakiadach i mistrzostwach LZS na dystansach 800 i 1000 m.

Przełomowym wydarzeniem sportowym w życiu Stanisława Mroza był start w I Maratonie Pokoju (obecnie Maraton Warszawski) w 1979 r. w Warszawie, który ukończył z wynikiem 3:27.22, (1861 uczestników). Atmosfera tego największego w tym czasie  biegu masowego w Europie zorganizowanego dzięki Tomaszowi Hopferowi podziałała na naszego biegacza stymulująco, uwolniła w nim wielkie pokłady woli i chęci rywalizacji w tej trudnej dyscyplinie sportu. W dziewięciu edycjach jego indywidualny wynik kształtował się poniżej 2:50. Maraton Pokoju/Warszawski stał się jego osobistym maratonem. Startował w każdej edycji tego maratonu, czyli już 38 razy! Obecnie, jak twierdzi pan Stanisław, pozostało tylko jedenastu sportowców startujących od pierwszego do trzydziestego ósmego Maratonu Warszawskiego.

Udział w maratonach (w wielu z nich startował wielokrotnie):

Maraton Warszawski (38 edycji)

Maraton Wyszehradzki (z Podolińca do Rytra, start w sześciu edycjach)

Maraton Koral (Festiwal Biegowy Forum Ekonomicznego w Krynicy) – start we wszystkich edycjach

Maraton Wrocławski (start w 12 edycjach)

Międzynarodowy Maraton Beskidzki Radziechowy k. Żywca

Lębork. Międzynarodowy Maraton im. Tomasza Hopfera

Maraton Hel-Puck (jedna z najtrudniejszych tras krajowych maratonów, w 2001 r. Mróz zajął wtedy I miejsce w swojej kategorii wiekowej, zaliczając tym samym 70. maraton w życiu)

Maraton Odrzański Kędzierzyn-Koźle

Cracovia Maraton (start w15 edycjach)

Maraton w Otwocku

Toruń Marathon

Otwarte Mistrzostwa Polski w Maratonie (6 razy odbyły się w Dębnie Lubuskim) – udział w 10 edycjach w l. 1985-1995

Super Maraton Kalisz na dystansie 100 km (1998 – wynik: 9:32:47, 1999 – wynik: 8:08:16, 2000 – wynik:8:48:49)

Stanisław Mróz to prawdziwy kolekcjoner maratonów.

W latach 1979-2002 przebiegł 75 maratonów,

W 2004 już było ich 87,

w 2009 miał na swoim koncie 100 biegów maratońskich!!!

Na rok 2016 – 128 maratonów, z czego, jak sam obliczył, 66 ukończył z wynikiem poniżej 3 godzin (w tym 34 z wynikiem poniżej 2:50)! To daje mu miejsce w czołówce krajowych biegaczy długodystansowych.

Najbardziej ceni sobie wynik 2:39:52, którym zakończył w 1990 r. Maraton Pokoju w Warszawie, chociaż lepszy wynik osiągnął w Międzynarodowym Maratonie Beskidzkim Radziechowy k. Żywca 2:35:12 w 1994 r. W swoim życiu spotykał ludzi, którzy okazywali mu wsparcie i życzliwość. Nie był zrzeszony w żadnym klubie sportowym, więc tym bardziej ceni sobie autentyczną życzliwość i wsparcie ze strony swojego długoletniego pracodawcy, czyli firmy Nowomag, szczególnie okazaną przez panów Mariusza Fiałka, Zbigniewa Fryzowicza, Zdzisława Krzyżostaniaka i Henryka Najducha. Do sukcesów sportowych Stanisława Mroza przyczynił się jego wielki przyjaciel i mentor, Stanisław Wawrzynowski (zm. 2004), który z czasem stał się jego przewodnikiem, trenerem, przyjmując rolę menedżera i zaufanego przyjaciela. Wielką wyrozumiałością zawsze darzyła go żona Krystyna, z którą wychował siedmioro dzieci: czterech synów i trzy córki.

Oprócz dystansów maratońskich Stanisław Mróz ma na swoim koncie biegi na krótszych dystansach: 32 km, 25 km, 20 km, 15 km, 10 km, 5 km. Przekłada się to na start w wielu masowych biegach ulicznych: Radomyśl Wielki, Gorlice, Zakopane, Czarny Dunajec, Krapkowice, Mysłowice, Nowy Sącz, Kraków. Bieganie staje się niemal narodowym sportem Polaków, więc obecnie organizowana jest znaczna ilość imprez dla biegaczy. Staszek Mróz wybierał, m.in.:

Memoriał Bogdana Włosika na dystansie 5 km w Krakowie-Nowej Hucie (1990-2016, udział we wszystkich 26. edycjach tego biegu, czym może poszczycić się tylko dwóch sportowców: Stefan Kurek i Staszek Mróz)

Gorlicki Bieg Sylwestrowy na dystansie 10 km (wszystkie edycje tego biegu, w tym roku po raz 26.)

Przemyski Bieg Górski Bircza-Przemyśl na dystansie 32 km

Krapkowicki Bieg Uliczny (25 km),

Bieg Niepodległości Nowy Sącz

Bieg Uliczny „Sądecka Dycha” o puchar Dyrektora Newagu S.A.

Memoriał Jerzego Chromika Mysłowice

Biegi w Zakopanem i Czarnym Dunajcu 20 km

W 2008 oraz 2009 r. Stanisław Mróz w Plebiscycie Najpopularniejszego Sportowca Regionu (Nowosądeckie-Gorlickie-Limanowskie) organizowanym przez Dziennik Polski dostał nagrodę w kategorii Najwytrwalszy Weteran.

Słowo „najwytrwalszy” pasuje do Stanisława Mroza. Bieg jest jego stylem życia, określa jego charakter i życiowe credo, według którego sport ma terapeutyczną moc: oczyszcza ciało i umysł, wyrabia charakter, waleczność, chroni przed złem, jest niemal jak lekarstwo (tylko bez chemii). Nigdy nie zszedł z trasy i ukończył wszystkie biegi. Prosił, abym napisała, że będzie kontynuował swoją pasję, dopóki będzie mógł!

Celina Cempa

Fotografie przekazał pan Stanisław Mróz

Spotkanie z uczniami jednej ze szkól podstawowych.

Na jednym z maratonów

Z żoną Krystyną