Podczas gminnych obchodów 99. Rocznicy Odzyskania Niepodległości wręczono Tytuł Honorowego Ambasadora Ziemi Łabowskiej, który za rok 2017 Kapituła Tytułu postanowiła przyznać panu Jackowi Nowakowi za zasługi w promowaniu wizerunku Kamiannej. Trudno jednym słowem przedstawić pana Jacka Nowaka, bo to człowiek wielowymiarowy: osoba medialna, mieszkaniec Kamiannej, pochodzacy z Niegowici,  bisnesmen, pszczelarz, regionalista, hobbysta…

człowiek o wielu pasjach, nauczyciel adeptów pszczelarstwa, instruktor pasiek hodowlanych nie tylko w Polsce, ale w Hiszpanii, Grecji i Włoszech, przewodnik po Kamiannej, pisarz, bloger, organizator różnych wydarzeń pszczelarskich, kulturalnych czy regionalnych, twórca muzeum pszczelarskiego i ścieżki pszczelarsko-historycznej, organizator majówki w Kamiannej, targów miodowych. Nieodłącznie związany z pszczołami i Kamianną. Jego żona Emilia jest również z wykształcenia pszczelarzem, wspólnie prowadzą w Kamiannej znaną pasiekę “Barć”. Zakochany w Emilii i pszczołach, piewca pszczół i miodu, ożenił pszczołę z turystą – to tylko kilka tytułów artykułów z prasy o panu Jacku. Na pewno nie są to wszystkie dziedziny Jego działalności.

Pan Jacek Nowak jest absolwentem znanego Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli oraz SGGW w Warszawie, gdzie studiował indywidualnym tokiem pod okiem prof. Jerzego Woyke. Praktyki pszczelarskie odbył W Stanach Zjednoczonych. Osiedlił się z żoną Emilią w Kamiannej na zaproszenie znanego pszczelarza ks. Henryka Ostacha, którego imię nosi pasieka państwa Nowaków. Pasieka „Barć” prowadzona przez panią Emilię i Jacka Nowaków jest sama w sobie marką. Tu bywają turyści, pszczelarze, różne znakomite osoby z Polski i świata: Węgier, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Słowacji, Hiszpanii, Belgii, Francji, Bośni i Hercegowiny, Wielkiej Brytanii, Białorusi, Czech, Portugalii, Włoch, Chin, Danii, Bułgarii, Holandii, Litwy, Austrii. Pan Jacek wraz z żoną odtwarzają w swojej pasiece regionalną odmianę pszczoły zwaną Kamianką na cześć Kamiannej .

Trzeba dodać, że u pana Jacka praktykują studenci SGGW i innych uczelni, gotowali Makłowicz I Ewa Wachowicz, bywali z wizytami przedstawiciele Polskiego Związku Pszczelarskiego, przedstawiciele mediów, aktorzy, księża, tu śpiewała znana sopranistka Urszula Rojek. Kamiański miód znany jest i w Watykanie, gdzie gościł na stole Jana Pawła II. Kamianna figuruje na trasie wycieczek po regionie, jest miejscem, które odwiedzane jest nie tylko przez turystów, ale i znawców miodu, pszczół, amatorów wypoczynku, które oferuje pasieka „Barć”.

Życzymy panu Jackowi i Emilii Nowakom dalszej owocnej pracy, zdrowia i energii do dalszych działań.

Celina Cempa