Siostra Anna Cycoń MChR, ur. w Łabowej, siostra zakonna ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, praca na placówkach misyjnych w Polsce (Poznań, Morasko), na Węgrzech (Budapeszt), w Australii (Hobart, Sydney).

„Praca ta nie jest łatwa, ale piękna” – twierdzi siostra Anna. Zawsze jest radosna i uśmiechnięta. Codziennie modli się za swoich podopiecznych, których spotkała w życiu i za tych, do których zostanie posłana. Mawia też, że Bóg daje radość i siłę z pełnienia Jego Woli, a to jest dla niej najważniejsze w życiu.

Siostra Anna wychowała się w Łabowej. Po maturze w 1999 roku wstąpiła do zakonu Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej w Poznaniu – Morasku, które zostało powołane do troski o zbawienie polskich emigrantów.  Pierwsze lata formacji zakonnej (postulat i nowicjat) spędziła w Poznaniu. Po złożeniu pierwszych ślubów zakonnych przebywała na placówkach w Domu Generalnym w Morasku (2003-2005) i u księży Chrystusowców w Poznaniu (2005-2008). W trakcie kolejnych etapów formacji zakonnej ukończyła studia teologiczne z tytułem licencjata i złożyła śluby wieczyste 15 sierpnia 2008 roku. Po ślubach zakonnych została wysłana do pracy w Nuncjaturze Apostolskiej w Budapeszcie, gdzie pracowała do końca czerwca 2010 roku. Uczyła się wtedy intensywnie języka angielskiego, katechizowała i prowadziła przedszkole przy polskiej parafii. W latach 2010-2015 przebywała na placówkach misyjnych w Australii. Pierwsza placówka siostry Anny była w Hobart, stolicy Tasmanii. To najdalej położona placówka Zgromadzenia. W Hobart pracowała w Biurze Opieki Społecznej. Jej podopiecznymi byli głównie mieszkający tam Polacy. Pełniła posługę wśród chorych, często w podeszłym wieku. Odwiedzała w szpitalu chorych, którym zanosiła Pana Jezusa w Komunii Św. Towarzyszyła ludziom umierającym, bo Zgromadzenie Sióstr Misjonarek jest jedną z niewielu placówek, która zajmuje się  tego typu posługą. Ponadto uczyła dzieci języka polskiego,  prowadziła audycje radiowe. W Hobart spędziła 3,5 roku. Następnie pracowała przez 1,5 roku w Sydney, gdzie przez rok uczęszczała na kurs pastoralny w jednym ze szpitali. Tu odwiedzała chorych w szpitalu, bez względu na wyznanie religijne czy pochodzenie. W 2015 roku wróciła do Polski i pracuje w Domu Generalnym w Poznaniu-Morasku.

Tekst przygotowała Dorota Rolka, autoryzacja s. Anna

Foto: Archiwum s. Anny Cycoń MChR