SAGA RODU TARASÓW CZ. 2

Dzieci Tymoteusza Tarasa i Julianny Wrony

„Nie ma historii, nie ma losów świata, są opowieści milionów ludzi, pojedynczych, osobnych od siebie historii, które łącząc się, tworzą nowe”.

Olga Tokarczuk

Pod koniec XIX wieku ruszyła „wielka ucieczka z Galicji”, wielokrotnie opisywany ogromny ruch emigracyjny w poszukiwaniu lepszego życia. Była to współczesna wędrówka ludów. Pisze o tych wydarzeniach m.in. Martin Pollack w „Cesarzu Ameryki”. Warto zgłębić ten temat opisany przez Pollacka z zacięciem i niezmiernie interesująco. Tu nie ma nudy. Emigrowali również mieszkańcy gminy Łabowa – Polacy, Żydzi, Łemkowie. Do dzisiaj w Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie żyją potomkowie ich rodzin. Jednym z przykładów jest rodzina Tarasów. W cz. 2 przedstawione są losy dzieci Tymoteusza Tarasa i Julianny Wrony z Łabowej. Dobrze przed czytaniem przypomnieć sobie cz. 1 sagi o Tarasach.

Tymoteusz Taras (1863-1918), najstarszy syn Grzegorza i Zofii Wojtowicz, powrócił z Ameryki do rodziny w Łabowej, gdzie zastała go I wojna światowa. Nie został powołany na front, gdyż najstarszym powoływanym rocznikiem był 1865. Tymoteusz i Julianna Wrona mieli kilkoro dzieci, z których troje zmarło w dzieciństwie. Z dzieci Tymoteusza za ocean wyjechali córka Anna i syn Piotr.

Tymoteusz Taras, syn Grzegorza i Zofii Wojtowicz

Anna Zapotocky (1890-1956), najstarsza córka Tymoteusza i Julianny Wrony wyjechała do Ameryki z Hamburga w 1907 roku.  Podjęła pracę przy skręcaniu cygar w fabryce w Binghamton. Wyszła za mąż za Słowaka Josepha Zapotocky’ego (1885-1963) urodzonego w Semetkovcach na Słowacji, syna Janosa i Parascewy Goldir. Ślub wzięli w Binghampton w 1909 roku. Joseph Zapotocky pracował w fabryce obuwia w rejonie Binghamton, a po ślubie małżonkowie kupili mały sklep mięsno-spożywczy, który był ich rodzinną firmą do końca ich życia. Wcześniej właścicielem sklepu był Stefan Wrona z Łabowej, syn Leona i Domiceli Bobak, wuj Anny. W Binghampton urodziły się Zapotocky’m cztery córki (Mary Suflita, Helen Grecko, Melania Loos, Anna Hopko) i dwóch synów (Michael i John). Anna zmarła w 1956 roku,  a Joseph w 1963 roku w Binghampton.

Ślub Anny Taras i Josepha Zapotocky’ego w Binghampton w 1909 roku

Anna Taras z mężem Josephem Zapotocky’m

Michał Zapotocky, syn Anny Taras i Josepha Zapotocky’ego, zdjęcie ślubne z żoną Anne

John Zapotocky z pierwsza żoną Betty Wittman

John Zapotocky ur. 1915, syn Anny i Josepha ożenił się w 1940 roku z Elizabeth  Rose Marii Wittman. Podczas II wojny światowej od 1942 roku John służył jako mechanik w marynarce wojennej na Atlantyku, potem na Południowym Pacyfiku. Jego drugą żoną była Phyllis Elizabeth Wilson.

Córki Anny Taras i Josepha Zapotocky’ego. Od lewej: Mary Zapotocky-Suflita, Anna Zapotocky-Hopko

Anna Zapotocky i John Hopko

Helen Zapotocky i Bill Grecko

Mary Zapotocky i John Suflita

Melania Loos (1931-2018) była najmłodszym dzieckiem Anny i Josepha, kilka lat uczyła się śpiewu operowego w Binghampton i w Nowym Jorku, ukończyła Binghampton Central Hight School. Pracowała jako kostiumograf. 1956 roku wyszła za mąż za Williama Loose ur. 1933, którego rodzina osiedliła się w Ameryce w połowie XVIII wieku, a jego przodkowie pochodzili z Niemiec, Holandii i Irlandii. Melania mieszkała z mężem w Reading w stanie Pensylwania przez 42 lata, po czym przeprowadzili się do Athen w stanie Pensylwania. Lubiła podróże, muzykę, książki. Każde lato spędzała w rodzinnym domku nad jeziorem Skaneateles, który wybudował jej wujek Piotr Taras. Melania rozpoczęła pracę nad genealogią rodziny Tarasów, którą kontynuuje jej córka Ann Loose. Melania odwiedziła miejsca pochodzenia rodziców –  Semetkovce na Słowacji i Łabową. Zmarła w 2018 roku w Sayre. Ann Loose, córka Melanii, mieszkała  w Apalachin w stanie Nowy Jork. Pracowała jako nauczyciel, pedagog szkolny i dyrektor szkoły. Po przejściu na emeryturę przeprowadziła się do swojego ojca mieszkającego w Athenach w Pensylwanii.

Melania Zapotocky  z mężem Williamem Loose

Do Ameryki wyemigrował również Piotr Taras, syn Tymoteusza i Julianny Wrony.

Piotr Taras (1902-1975), brat Anny, przybył do Ameryki później niż siostra Anna Zapotocky. Na początku pracował w kopalni węgla, następnie w hucie, zanim przeniósł się do Binghampton w stanie Nowym Jorku, gdzie początkowo pracował w sklepie szwagra Josepha Zapotocky’ego. Później był woźnym w fabryce filmowej. Nigdy się nie ożenił, ale utrzymywał ścisłe i serdeczne kontakty z rodziną siostry Anny. Zbudował domek nad jeziorem Skaneateles, w którym z rodziną Anny spędzał wiele szczęśliwych dni. Właścicielką domku jest obecnie Ann Loos.

Piotr Peter Taras ur. 1902 w Łabowej, syn Tymoteusza i Julianny Wrony

Piotr /Peter Taras ur. 1902 w Łabowej, syn Tymoteusza i Julianny Wrony

Z dzieci Tymoteusza Tarasa w Łabowej na gospodarstwie pozostał Grzegorz Taras. O nim i jego rodzinie będzie można przeczytać w cz. 3

Tekst: oprac. Celina Cempa na podstawie akt metrykalnych oraz materiałów przesłanych przez Ann Loose oraz przez Barbarę Szachowicz