SAGA RODU TARASÓW CZ. 3

Dzieci Grzegorza Tarasa i Julianny Kaliniak

„Nie ma historii, nie ma losów świata, są opowieści milionów ludzi, pojedynczych, osobnych od siebie historii, które łącząc się, tworzą nowe”.

Olga Tokarczuk

W Łabowej pozostał na Tarasówce Grzegorz Taras, syn Tymoteusza i Julianny Wrony. Dzieje jego rodziny były zdeterminowane przez historię.

Grzegorz Taras (1898-1944) ożenił się z Julianną Kaliniak (1901-1991), córką Grzegorza i Eudokii Kullandy. Mieszkał na Tarasówce – gospodarstwie po dziadku Grzegorzu w przysiółku Pasternik, gdzie płynie potok o tej samej nazwie, wpadający do Kamienicy. Grzegorz i Julianna mieli troje dzieci: Annę, Juliana i Olgę.

O Annie nic nie wiadomo. Julian (1922-1944) uczył się  dyrygentury orkiestrowej oraz tańców ukraińskich. W czasie  II wojny światowej został zabity przez partyzantów. Nie przeżył tego nieszczęścia ojciec Grzegorz, który zmarł na atak serca. Córka Olga Taras (1927-2007) w czasie wojny uczyła się w ukraińskim seminarium nauczycielskim w Krynicy. Wywieziona do Rosji z innymi dziewczętami została zesłana do obozu pracy w Ordżonikidze na Kaukazie. Wróciła stamtąd w 1947 roku i zamieszkała z matką w Podhajcach, która tam osiedliła się po deportacji z Łabowej na Ukrainę w 1945 roku.

W 1952 roku Olga wyszła za mąż za Filipa Kullandę (1924-1991), pochodzącego z Łabowej, z którym miała troje dzieci: Oksanę, Igora i Irinę.

Oksana (1955-2012) ukończyła studia na Politechnice Lwowskiej i była inżynierem technologiem. Wyszła za mąż za Iwana Kuryliaka.

Syn Olgi Igor (1958-1989) ożeniony w 1981 roku z Galiną Kyselniuk mieszkał w Równem. Zginął w nieszczęśliwym wypadku i jego syna Sergieja wychowała ciotka Oksana.

Córka Olgi Irina Kullanda wyszła za mąż w 1985 roku za Igora Martynets. Mieszka w Podhajcach. Mają dwie córki. Starsza córka Julia Martynets urodzona w Podhajcach wyszła za mąż za Bogdana Turchynevycha i ma córkę Irinę. Młodsza Wiktoria Matrynets-Kusij urodziła się w Użgorodzie wyszła za mąż w 2012 r. za Igora Kusija i mieszka z rodziną we Lwowie. Mają troje dzieci: Sofię ur. 2013, Aleksandra ur. 2016 oraz Katarzynę ur. 2017.

Grzegorz Taras i z żoną Julianną z Kaliniaków. Foto: Archiwum Ann Loose (Pensylwania)

Tarasówka, Łabowa, lata międzywojenne. Foto: Archiwum Ann Loose (Pensylwania)

Grzegorz Taras, syn Tymoteusza i Julianny Wrony. Foto: Archiwum Ann Loose (Pensylwania)

Dzieci Grzegorza i Julianny Tarasów – Olga i Julian. Foto: Archiwum Ann Loose (Pensylwania)