Obecne obiekty szkolne w Nowej Wsi oraz infrastruktura sportowa nie przypominają zapewne w niczym początkowego wyglądu szkoły w Nowej Wsi. Budowa szkoły zainicjowana z okazji obchodów Millenium Chrztu Polski trwała od 1965 (etap planowania) do 1969. Kamień węgielny pod budowę wmurowano 17 listopada 1967 roku. Szkołę oddano do użytku w 1969 roku. Z pionierskich czasów zachowały się archiwalne dokumenty i zdjęcia.

Stara drewniana szkoła w Nowej Wsi. Foto: Archiwum Bogumiły Kordzikowskiej

Budowa szkoły podstawowej w Nowej Wsi. Foto: Archiwum Bogumiły Kordzikowskiej

Szkoła Podstawowa w Nowej Wsi. Fotografia ze zbiorów Jerzego Chronowskiego

Dokumenty z przeprowadzonego czynu społecznego na rzecz budowy szkoły w Nowej Wsi. Źródło: Archiwum Państwowe w Krakowie Oddział Nowy Sącz, Zespół: Gmina Łabowa

Opracowała: Celina Cempa dzięki wsparciu pani Renaty Platy ze Szkoły Podstawowej z Nowej Wsi, której dziękuję za pomoc i przesłanie archiwalnych fotografii.

Foto: Zbiory Bogumiły Kordzikowskiej oraz Jerzego Chronowskiego