Kazimiera Zygmunt (1916-1998),  nauczycielka, animatorka życia kulturalnego, radna gminna

Kazimiera Zygmunt urodziła się 28 lutego 1916 roku w Nowym Sączu, była córką Ludwika Chmury i Ludwiki Czeczutko. Pochodziła ze Starego Sącza, gdzie ukończyła gimnazjum oraz seminarium nauczycielskie. Po II wojnie światowej uzupełniła swoje wykształcenie zgodnie z przepisami prawa oświatowego i ukończyła Wyższy Kurs Nauczycielski, zwany w skrócie WKN.

24 sierpnia 1938 roku wyszła za mąż za Władysława Zygmunta, w tym czasie będącego nauczycielem szkoły powszechnej pierwszego stopnia w Łunińcu na Białorusi. Maż pochodził z Gabonia k. Starego Sącza. Na Kresach Zygmuntowie mieszkali do 1939 roku. Wybuch wojny zastał ich na Sądecczyźnie, gdzie spędzali ostatnie przedwojenne wakacje. Na początku wojny przebywali jakiś czas w Młyńczyskach, a od 1941 roku mieszkali w Olszanie w gminie Podegrodzie, gdzie byli nauczycielami w szkole powszechnej I stopnia. Władysław Zygmunt w  czasie okupacji zaangażowany był w tajne nauczanie. W Olszanie przyszły na świat ich dzieci: Jan 1942-2004, Maria, Krzysztof 1949-2010.

Od 1 września 1951 roku Kazimiera i Władysław Zygmuntowie rozpoczęli pracę w Szkole Podstawowej w Łabowej. Kazimiera Zygmunt uczyła języka polskiego i historii. Potrafiła barwnie i interesująco opowiadać. Po podjęciu pracy w Łabowej od razu zajęła się krzewieniem kultury i z sukcesem potrafiła zainteresować młodzież uczestnictwem w organizowanych przez siebie zajęciach.

W roku 1953 założyła amatorski zespół teatralny (gromadzki świetlicowy zespół dramatyczny), który z powodzeniem wystawiał sztuki teatralne w Łabowej i okolicznych miejscowościach. Prowadziła również regionalny zespół taneczny, który uświetniał nie tylko uroczystości szkolne, ale i gminne oraz z powodzeniem brał udział w festiwalach regionalnych. Pani Zygmuntowa dbała o artystyczny poziom zespołów. W trosce o autentyczność przekazu potrafiła wypożyczać oryginalne stroje ludowe nawet w Rzeszowie.

Zespół tańca prowadzony przez panią Kazimierę Zygmunt (w środku) w Łabowej. Od lewej dziewczęta: Krystyna Kubisz, Anna Cabak, Zofia Oleksy, Rozalia Mąka. Od prawej  chłopcy: Jan Pociecha, Marian Święs, Stefan Zielonka, Władysław Matyjewicz, koniec lat 50. XX w. Fot. Archiwum Władysława Matyjewicza

Teatr amatorski pani Zygmuntowej wystawiał z powodzeniem różne sztuki, m.in.: „Halapacz i Halapaczka”, „Damy i huzary”, „Zielone gałęzie”, przedstawienia jasełkowe. Występował nie tylko w Łabowej, ale też w Nawojowej, Tyliczu, Nowym Sączu, Mochnaczce. W kronice szkoły podstawowej pod rokiem 1952/53 zapisane jest: „Dobre wyniki w pracy z młodzieżą pozaszkolną osiąga Zygmunt Kazimiera. Zorganizowany zespół teatralny przygotowuje sztuki i urządza przedstawienia w miejscu i wyjeżdża na występy gościnne do bliższych i dalszych wsi”.

Pani Zygmuntowa uczyła wraz z mężem na kursach dla analfabetów organizowanych w latach 50. XX wieku, na kursach wieczorowych dla dorosłych przygotowujących do egzaminu po kl. VII (1959/60), była przez kilka lat opiekunem założonej w 1961 r. Spółdzielni Uczniowskiej. Razem z mężem pracowała w szkole przysposobienia rolniczego działającej w Łabowej w latach 1960-1962. Udzielała się w pracy społecznej. Była radną gminy Łabowa (odnotowana w 1966 r.), w czasie swojej kadencji pełniła funkcję przewodniczącej Komisji oświaty, kultury i spraw socjalnych. Była szanowaną nauczycielką. Dla młodych była wzorem i wyrocznią w sprawach nie tylko szkolnych.

Państwo Zygmuntowie spoczywają na cmentarzu parafialnym w Starym Sączu.

Kazimiera Zygmunt na liście radnych gminy Łabowa, 1966. Wpis w protokole z posiedzenia Rady Gminy z wpisem o pełnieniu przez Kazimierę Zygmunt funkcji przewodniczącej Komisji Oświaty Kultury i Spraw Socjalnych, 1966

Przygoda z tańcem i radością. Barwna młodość zespołu tanecznego Kazimiery Zygmunt. Fot. Archiwum Władysława Matyjewicza

Zespół taneczny pani Kazimiery Zygmunt. Fot. Archiwum Władysława Matyjewicza

Szymon Maslej, Wiktoria Tytz i Marian Święs w sztuce „Halapacz i Halapaczka” w reżyserii Kazimiery Zygmunt, Fot. Zbiory Aleksandry Kucia

Foto: Zbiory Marii Wierzbickiej, Archiwum Gminnej Biblioteki Publicznej, Zbiory Autorki, Zbiory Aleksandry Kucia

Koloryzacja zdjęć: Celina Cempa

Dokumenty: Archiwum Narodowe w Krakowie Oddział w Nowym Sączu

Bardzo dziękuję wszystkim zaangażowanym w kwerendzie osobom: Kazimierze Drożdżak, Aleksandrze Kucia, Milenie Jakubowskiej-Wnęk, Jerzemu Chronowskiemu, pracownikom GBP w Łabowej,  Urszuli Wieczorek – pani dyrektor Szkoły Podstawowej w Olszanie

1. http://www.podegrodzie.pl/pl/551/0/olszana.html
  2. Kronika Szkoły Podstawowej w Łabowej za lata 1946-1968.
  3. Kronika Szkoły Podstawowej w Olszanie.
  4. Wywiad z Marią Wierzbicką z dnia 1 lutego 2022 r.
  5. Budowa szkoły i domu nauczyciela w Łabowej 1965-1968, Sygn. PGRN 13 LAB w: Archiwum Narodowe w Krakowie Oddział w Nowym Sączu.
  6. Protokoły z sesji GRN 1966/1967, Sygn. Sygn. PGRN 2 LAB w: Archiwum Narodowe w Krakowie Oddział w Nowym Sączu.