Mgr. inż. Jolanta Augustyńska (rocznik 1974), pielęgniarka dyplomowana, matka, geolożka, manager w firmach handlowo-usługowych, sportsmenka, działaczka społeczna, animatorka aktywności, miłośniczka gór i fotografii, podróżniczka, pierwsza kobieta w historii Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego będąca Prezesem Zarządu Głównego
Tytułem wstępu
Napisać parę zdań o Joli Augustyńskiej, to nic nie napisać. Jednocześnie mam świadomość, że wszystkiego w tak ograniczonej internetowej odsłonie nie napiszę. Jolka wymyka się utartym ocenom i schematom. Dla mnie jest kobietą czynu, źródłem energii i wewnętrznej siły, która udziela się innym i wpływa na zmianę postrzegania przez nich swoich możliwości w przekraczaniu barier. Wszelkie aktywności, które podejmuje – bieganie, morsowanie, górskie wyprawy, wspinaczka, jazda na rowerze, biegi – w jej relacjach jawią się nie jako wielkie przedsięwzięcie, ale jako kwestia małych kroków, cierpliwości, ćwiczeń. To wyzwala taki pozytywny typ mocy, który daje siłę, by potem w codziennym życiu przenosić własne góry, osiągać cele, zdobywać wyznaczone przez siebie szczyty. Jolka pokazuje nam, jak zdobywać własne małe i duże Everesty. Na dodatek – Jola to moja uczennica. A ja zawsze powtarzam: Moi uczniowie, moja duma.
Jolka urodziła się „w drodze”, bo karetka nie zdążyła dojechać do szpitala w Krynicy-Zdroju. Tym samym los wybrał za nią zawód związany ze służbą zdrowia i zamiłowanie do bycia w drodze. Jest córką Jana Romanka i Janiny Ziai. Wraz z rodzicami i trzema braćmi – Jackiem, Jarkiem i Pawłem- mieszkała w Nowej Wsi. Życie dorosłe związała z Nowym Sączem.
Po ukończeniu Szkoły Podstawowej w Łabowej (1981-1989) podjęła naukę w znanym Liceum Medycznym im. Jadwigi Wolskiej w Nowym Sączu (1989-1994), które ukończyła z tytułem pielęgniarki dyplomowanej. Wybór studiów rozminął się ze zdobytym zawodem, ponieważ ukończyła w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie studia w zakresie górnictwa i geologii (1996- 2001) z tytułem mgr inż. geologii naftowej. Pracę magisterską napisała pod kierunkiem prof. dra hab. inż. Wojciecha Góreckiego na temat „Geologiczne i geotermiczne uwarunkowania występowania wód geotermalnych w Nowym Sączu oraz możliwości ich wykorzystania dla celów ciepłowniczych, balneologicznych i rekreacyjnych”, AGH Kraków, 2006.
Pracę rozpoczęła w wyuczonym zawodzie jako pielęgniarka w szpitalu w Krynicy-Zdroju, a następnie w przychodniach zdrowia w Łabowej i w Nowym Sączu (1995-2002, 2004-2006). Przeszło 20 następnych lat związana była zawodowo z różnymi firmami handlowo-usługowymi w branży bhp, w których była nie tylko pracownikiem, ale i współwłaścicielką. W latach 2006-2016 realizowała umowy o dzieło z zakresu geologii na zlecenie macierzystej uczelni AGH Kraków oraz Stowarzyszenia GEOS Kraków. Pisała m.in. artykuły naukowe publikowane przez macierzystą uczelnię. Jest współautorką dwóch monografii wydanych przez macierzysta uczelnię
Atlas geotermalny Karpat Wschodnich: monografia, red. nauk. Wojciech Górecki, Kraków, AGH Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska, 2013
Atlas zasobów wód i energii geotermalnej Karpat Zachodnich, red. nauk. Wojciech Górecki, Kraków, AGH Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska. Zakład Surowców Energetycznych, 2011
Jej biogram znajduje się w „Encyklopedii Osobistości Rzeczypospolitej Polskiej”, British Publishing House LTD, T. VII, 2021.
Po 25 latach uzupełniła wykształcenie medyczne zgodnie z obowiązującymi wymogami i z dyplomem licencjata pielęgniarstwa powróciła do zawodu. Od września 2024 roku jest pielęgniarką w Szpitalu Specjalistycznym im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu.
Sportowe wyzwania
Nauczyłem się, że wszyscy chcą żyć na wierzchołku góry, zapominając, że prawdziwe szczęście kryje się w samym sposobie wspinania się na górę.
Gabriel García Márquez
Jolka eksploruje różne obszary aktywności, podejmuje nowe wyzwania. Uprawia biegi, jeździ na nartach zjazdowych i skiturowych, na rowerze, morsuje, uprawia turystykę górską. Skompletowała Wielką Koronę Tatr (WKT) – to jest 14 najwyższych szczytów w Tatrach (od 2655 do 2443 m n.p.m.), wyróżniających się zarazem swoją wybitnością. Prócz tego stanęła na najwyższym szczycie Austrii – Großglocknerze 3798 m n.p.m. (2013), na najwyższym szczycie Europy – Mont Blank 4810 m n.p.m. (2014), najwyższym szczycie Turcji – Ararat 5137 m n.p.m. (2015), na Triglavie 2864 m n.p.m. –najwyższym szczycie Słowenii i Alp Julijskich (2019). Nie uprawia narciarstwa biegowego nawet amatorsko, co jednak nie przeszkodziło jej ukończyć z powodzeniem Bieg Wazów w Szwecji w czasie 8:08:46, odbywany na dystansie 90 km, najstarszy i najdłuższy na świecie bieg na nartach. Ukończyła kurs skałkowy. W Tatrach przeszła kilkoma drogami wspinaczkowymi, m.in. na Mnich drogą Orłowskiego (V), Skrajny Granat prawe żebro (IV+) 100 na Zadnim Kościelcu (IV) i kilka przejść graniowych z trudnościami III-IV w Tatrach i Alpach.
Ważną aktywnością Jolki są biegi na dystansach 10, 21, 30 km oraz biegi maratońskie i ultramaratońskie. Chętnie bierze udział w różnych wydarzeniach biegowych, w których osiąga niezłe lokaty:
– 5 miejsce – Bieg 7 Dolin na 100 km (w ramach Festiwalu Biegowego, z czasem 12:55:15, (2021)
– 6 miejsce – Tatra Fest Bieg Mistrzostwa Polski Skyrunning Ultra (2022)
– 1 miejsce – Ultra Suchy Ług, 68 km (2022)
– 2 miejsce – Bieg Beskidnika, 64 km (2021)
– 2 miejsce – Gorce Ultra Trail Winter, 42 km (2022)
– 19. Cracovia Maraton – 15 miejsce w kategorii kobiet i osobisty rekord życiowy w maratonie 03:27:02 (2022)
Startowała również w innych maratonach: Bratysława 2015, Koszyce 2015, Lubaczów-Jaworów 2015, Kraków 2016, Belgrad 2016, Verona 2019, Krynica. Inne biegi: Ultramaraton Bieg Rzeźnika ok. 82 km (2015, 2016), Bieg Katorżnika (2016), Maraton Komandosa (2015, 2016), Bieg o Nóż Komandosa (2016). Ostatni bieg na 10 km – Sylwestrowy Bieg Gorlicki 2024, 10 km, z czasem 0:42:57.
Polskie Towarzystwo Tatrzańskie
Jolanta Augustyńska od 2007 roku należy do Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (PTT), pełniąc wiele ważnych funkcji w Zarządzie Oddziału PTT „Beskid” w Nowym Sączu, który reaktywowano w 1990 roku. Była sekretarzem Oddziału PTT „Beskid” przez trzy kadencje w latach 2007-2016, a jedną kadencję jego prezesem (2019-2022).
W 2016 roku weszła w skład Zarządu Głównego PTT, gdzie pełniła funkcję sekretarza przez jedną kadencję (2016-2019). W 2019 roku Zjazd Delegatów PTT w Zakopanem wybrał Jolantę Augustyńską prezesem Zarządu Głównego PTT, co było wielkim wyróżnieniem nie tylko dla niej, ale dla całego nowosądeckiego oddziału PTT i Sądecczyzny. Funkcję tę pełniła przez kolejne kadencje w latach 2019-2022, 2022-2025. W historii Stowarzyszenia, założonego w 1873 roku, czyli od przeszło 150 lat, jest pierwszą kobietą, która pełni funkcję Prezesa Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego!
W pracy PTT propaguje aktywne formy spędzania wolnego czasu oraz działania proekologiczne. Oddział nowosądecki pod jej kierownictwem organizował około 150 wycieczek i imprez turystycznych rocznie. Jej aktywność sportowa nie jest ukierunkowana na siebie, ale i dla szerszego grona odbiorców. Inicjuje i organizuje wiele przedsięwzięć turystycznych, sportowych i ekologicznych. Zainicjowała i rozwinęła działalność kilku sekcji: Klubu” Szalonych Emerytów”, sekcji rowerowej, narciarskiej, wysokogórskiej i biegowej. Organizowała cykl wycieczek tzw. rodzinnych, skierowanych do rodziców z dziećmi i dziadków z wnukami, które są formą integracji wielopokoleniowej. Dbała o edukację dzieci i młodzieży, dla których organizowała prelekcje i prezentacje promujące aktywny tryb życia.
Wraz z kolegą Łukaszem Mikulskim była pomysłodawcą i organizatorką Biegu i Rajdu Kurierów Sadeckich z Rytra na Przehybę. Do 2024 roku odbyło się 9 edycji tej imprezy. Bieg i Rajd stał się popularnym wydarzeniem turystyczno-sportowo-patriotycznym, w której bierze udział również liczna grupa dzieci i młodzieży. Od 10 lat współorganizuje też Bieg „Run 4 a smile”, imprezę wymyśloną przez Justynę Sokołowską-Woźniak z Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu (WSB-NLU), czyli charytatywny „Bieg po uśmiech”, z którego zebrane środki finansowe przeznaczane są na leczenie chorych dzieci.
Jest Ambasadorką Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdroju i w Piwnicznej. W 2021 roku wystartowała w biegu górskim na 100 km, zajmując 5. miejsce wśród kobiet.
Współorganizowała i uczestniczyła w wyprawach na alpejskie szczyty Mount Blanc i Grossglockner oraz na świętą górę Ormian – Ararat w Turcji. Przygotowywała prelekcje z tych wypraw dla członków PTT i mieszkańców Nowego Sącza.
W 2019 roku zainicjowała akcję ekologiczną „Wszyscy wygrywamy, gdy Nowy Sącz sprzątamy”. Podczas czterech takich akcji, odbywających się pod patronatem Prezydenta Miasta Nowego Sącza, członkowie Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego wysprzątali brzegi sądeckich rzek Dunajca i Kamienicy, zbierając około 10 ton śmieci.
Świat w obiektywie
Odkryciem ostatnich lat jest dla Jolki fotografia. Uważa je wciąż za zajęcie amatorskie z racji braku profesjonalnego sprzętu i dostatecznej wiedzy fachowej, ale mimo tego jest to zajęcie, które sprawia jej niezwykłą przyjemność! Lubi w otaczającym świecie dojrzeć piękno, i pokazywać je. Napisała do mnie: „Bo cóż by to zdjęcie znaczyło, gdyby nie można go było komuś pokazać i dostarczyć przyjemnych pozytywnych wrażeń. Ćwiczenie uważności, cieszenie się z rzeczy małych, docenianie tego co się ma, to według mnie droga do osiągnięcia szczęścia”. Oglądając jej zdjęcia muszę przyznać, że na ich wyjątkowość składają się dziesiątki drobiazgów. Lis przemykający drogą. Kozice na nagich górskich skałach. Słońce oświetlające góry. Kwiaty z polnych dróg i górskich zboczy. Urzekająca zima. Wspaniali ludzie. Jola jest prawdziwą kolekcjonerką detali i chwil ulotnych, z którymi potrafi się dzielić. Chwała jej za to, bo subtelność scen, światło, ulotności świata i jego zmienności czyni z tych fotografii prawdziwe perełki. Swoje zdjęcia publikuje na profilu FB, jak również na różnych grupach tematycznych na FB.
Z okazji 150-lecia Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w 2023 roku zorganizowano ogólnopolskie obchody jubileuszowe. Z tej okazji Poczta Polska wydała kartę pocztową, na której znajdują się dwa zdjęcia autorstwa Joli. Zostały wykonane w sierpniu 2023 roku na Drodze Martina prowadzącej na Gerlach. Obchodom 150-lecia PTT zorganizowanym w Nowym Sączu towarzyszyła wystawa wybranych fotografii z jej licznych górskich wypraw i wędrówek.
Aktywność Jolanty Augustyńskiej nie skupia się wyłącznie na pracy w PTT. Jest członkiem Stowarzyszenia Visegrad Maraton Rytro, które wspólnie z PTT zapoczątkowało Rajd i Bieg Szlakiem Kurierów Sądeckich. Zasiada w Komisji Rewizyjnej w Nowosądeckiej Izbie Turystycznej. Trzecią już kadencję pracuje w komisji konkursowej oceniającej wnioski w otwartych konkursach ogłaszanych przez Urząd Miasta Nowego Sącza. Przez kilka lat była przewodniczącą Rady Rodziców w Zespole Szkół nr 4 w Nowym Sączu.
W gronie rodzinnym, z wycieczkami PTT i w koleżeńskim zespole miała okazję odwiedzić wiele krajów: Francję, Anglię, Niemcy, Włochy, Chorwację, Rumunię, Bułgarię, Czechy, Słowację, Słowenię, Szwecję, Norwegię, Szwajcarię, Luksemburg, Belgię Holandię, Serbię, Grecję, Rosję (w tym Moskwę i Dagestan nad morzem Kaspijskim), Turcję, Gruzję, Egipt. Relacje z podroży i wypraw wysokogórskich umieszcza od czasu do czasu na stronie internetowej PTT.
Podsumowanie
Jolanta dumna jest ze swoich trzech synów: Macieja (2000), studenta ostatniego roku w AGH w Krakowie (wybór uczelni po Mamie), Krzysztofa (2002), absolwenta Technikum Informatycznego w ZS nr 4 w Nowym Sączu oraz Piotra (2010), ucznia II LO w Nowym Sączu (to z kolei po Tacie Piotrze Augustyńskim, z którym była w związku małżeńskim w latach 1999-2022). Dumna jest również ze swoich trzech braci: Jacka, Jarka i Pawła. Na swoje działania patrzy realnie. Sama twierdzi, że nabyła już wiele różnorodnych nie tylko zawodowych, ale i życiowych doświadczeń. Obok sukcesów popełniała błędy, jak każdy. Chciałaby, by udało jej się zdobyć te cechy, o których tak trafnie pisał Marek Aureliusz: „Panie, daj mi siłę, abym zmienił to, co zmienić mogę, daj mi cierpliwość, abym zniósł to czego zmienić nie mogę i daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego”. Nie zawsze się to udaje, ale stara się na to zważać.
Siłą napędową w działaniach jest dla niej chęć przeżywania życia na swój sposób, tworzenia, a nie odtwarzanie historii. „Nie interesuje mnie przeżywania cudzego życia, mam mnóstwo pomysłów na spędzanie swojego czasu, sama z sobą też się nie nudzę. Kilku rzeczy nie lubię: plotkowania i obmawiania oraz swoistej deklinacji egoizmu pisanej z wielkiej litery – „mi, moje, nasze”! Działa to na mnie jak płachta na byka! A jestem zodiakalnym bykiem!” – powiedziała w rozmowie. Dlatego lubi powtarzać, że wcale nie jest trudno poznać drugiego człowieka, wystarczy posłuchać tego co mówi o innych, a nie to, co o sobie.
Za największe wyzwanie, jakiego się swego czasu podjęła, uważa codziennie bieganie na dystansie co najmniej 10 km. Kilometraż na rowerze lub nartach nie doliczała do tego dystansu. Był to dla niej szczególny czas w życiu, bo przygotował ją do istotnych zmian. Dzięki bieganiu miała codziennie mnóstwo czasu na przemyślenia. Przez 427 dni tych biegów pokonała ponad 6500 km. Kobieta w drodze. W drodze do zmian. W drodze do siebie i drugiego człowieka. Pisząc to, poczułam w sobie promyczek nadziei. Może też zacznę prowadzić bardziej aktywne życie? Zadbam o wewnętrzną równowagę, oczyszczę umysł? Jola przypomina, jaki świat jest piękny. Moi uczniowie – moja duma.
Odznaczenia
- Honorowa Złota Odznaka PTT z Kosówką (2013)
- Odznaka honorowa „Za zasługi dla turystyki” – Minister Sportu i Turystyki (2019)
- Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości – Prezydent RP Andrzej Duda (2019)
- Srebrne Jabłko Sądeckie – Starosta Nowosądecki (2022)
- Brązowy Krzyż Zasługi – Prezydent RP Andrzej Duda (2023)
Tekst: Celina Cempa&Jolanta Augustyńska
Źródła:
- Jolanta Augustyńska, Encyklopedia Osobistości Rzeczypospolitej Polskiej British Publishing House LTD, t. VII, 2021,
- Materiały Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego
- Wywiad z Jolantą Augustyńską (2025)
- https://old.pttns.pl/relacje/2016_08_katorznik.html
- https://old.pttns.pl/relacje/2016_05_kurier.html
- https://old.pttns.pl/relacje/2014_07_mont_blanc.html
0 komentarzy