Back to Top

70. ROCZNICA ŚMIERCI ADAMA MATYJEWICZA (1898-1944)

Dla Polski zrobiłby wszystko...

70. rocznica śmierci Adama Matyjewicza (1898-1944)
W 2014 r. mija 70 lat od śmierci Adama Matyjewicza zamordowanego 15 września 1944 r. przez Niemców w Młodowie razem z innymi żołnierzami AK działającymi podczas okupacji hitlerowskiej w ramach Placówki AK „Narcyz” w Nawojowej.

Adam Matyjewicz (w mundurze) z braćmi.

Poprawiono: poniedziałek, 03, kwiecień 2017 16:28

Czytaj więcej...

PISANKARKA ŁEMKOWSKA

Aleksandra Polańska-Hryńczuk (1911-2005)
pisankarka łemkowska

Pochodziła z Łabowej, gdzie wychowała się w zamożnej łemkowskiej rodzinie Polańskich.  Rodzina pieczętowała się herbem Sas. Jeden z Polańskich za zasługi otrzymał sołtystwo w Maciejowej i ziemię w Łabowej na granicy z Maciejową. Majątek ten pod koniec  XVIII wieku odziedziczył Jakub Polański, który wzbogacił się na handlu bydłem z Czech i Węgier.1  Jakub Polański miał dwóch synów: Pawła i Aleksandra. Majątek odziedziczył Aleksander, a Paweł otrzymał gospodarstwo kupione dla niego w Nowym Sączu. Po bezpotomnej śmierci Pawła jego majątek przypadł Aleksandrowi.2 Aleksander Polański miał dwie żony. Pierwsza to Maria Kydoń, z którą miał dwoje dzieci: Zofię i Ignacego. Druga żoną Aleksandra była Amalia Steranka, córka Pawła Steranki i Karoliny Wisłockiej.3   Z druga żoną Aleksander miał 12 dzieci. Kilkoro  z nich zmarło na gruźlicę. Polańscy dbali o wykształcenie swoich dzieci. Dziesiątym dzieckiem była Aleksandra, która urodziła się w przed  I wojną światową  11 stycznia 1911r.

Poprawiono: poniedziałek, 03, kwiecień 2017 16:28

Czytaj więcej...

SEZON NA BUKOWE ORZESZKI

W górach jest wszystko, co kocham,

Wszystkie wiersze są w bukach...

Jerzy Harasymowicz

Ostatni spacer na Łabowską Halę odbyłam w pogodny dzień października tego roku. Z rana było chłodno, ale przez gałęzie drzew przedzierały się wszechobecne promienie słońca, rozświetlając jesiennymi kolorami las. Buczynowe drzewa były już bez liści, a na szlaku piętrzyły się rude liście, wśród których widać było bukowe orzeszki i puste już włochate torebki nasienne. Specjalnie nie zwracałam do tej pory na nie uwagi, bo w końcu buczyna jest u nas pospolitym gatunkiem rodzimym. Buczynowe orzeszki zwane bukwią jadłam dość dawno, byłam chyba wtedy w podstawówce. Przypomniały mi jedno opowiadanie o robotach przymusowych.

Poprawiono: poniedziałek, 03, kwiecień 2017 16:28

Czytaj więcej...

ZBIORY ETNOGRAFICZNE PANA BURCZAKA

Członkowie Towarzystwa wybrali się do Uhrynia na zaproszenie pana Edwarda Burczaka. Obejrzeliśmy Prywatne zbiory etnograficzne i nie tylko Ziemi Sądeckiej w Uhryniu. Tak oficjalnie nazwał swoje zbiory ich właściciel. Pan Edward Burczak mieszka z rodziną w Uhryniu.

 

Poprawiono: poniedziałek, 03, kwiecień 2017 16:28

Czytaj więcej...

ZIMOWE PEJZAŻE

Fot. Anna i Wiesław Chronowscy

 

Poprawiono: poniedziałek, 03, kwiecień 2017 16:28

Czytaj więcej...

Strona 4 z 9