artykuły
KRONIKA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W ŁOSIEM
Stare kroniki zawsze zawierają w sobie jakąś tajemnice. Czy wszystkie wydarzenia maja swoje odsłony w zapisach kronikarskich? Jak to ze szkołą w Łosiem było, warto przeczytać.
Stare kroniki zawsze zawierają w sobie jakąś tajemnice. Czy wszystkie wydarzenia maja swoje odsłony w zapisach kronikarskich? Jak to ze szkołą w Łosiem było, warto przeczytać.
Przyczynek do biografii Józefa Włodkowskiego pokazuje, jak mało wiemy o tych, którzy kiedyś pracowali nie tylko w Łabowej, a historia przemieliła ich życie na nice.
Trudne i skomplikowane historie mniejszości narodowych byłej Galicji zakończył wybuch II wojny światowej. Zagłada Żydów, deportacje Łemków zniszczyły wielokulturowe społeczeństwo dawnych ziem polskich. Dobrze odzyskiwać i przywracać polifoniczną pamięć o przeszłości. Dzisiaj o jednej żydowskiej rodzinie, po której przejechał walec historii.
42 lata 5 miesięcy, 11 dni Lidii Chronowskiej w bibliotece to niemal epoka rozwoju czytelnictwa lokalnego. Zrobiła wiele i wniosła niebagatelny wkład w rozwój czytelniczego ducha w naszej gminie. Życzymy radości na emeryturze, leniwie płynących dni, dobrego samopoczucia i kochanego zdrowia.
Co wielka dama, księżna z magnackiego rodu Czartoryskich, Izabela Lubomirska (1736-1816) spokrewniona z najznamienitszymi polskimi rodami miała wspólnego z Łabową? Jej nazwisko przylgnęło do naszej miejscowości i cień magnatki do tej pory pojawia się w historii lokalnej.
Ważnym momentem w losach cerkwi w Łabowej był generalny remont świątyni w 1992 roku oraz poświęcenie cerkwi i udostępnienie jej wiernym. Poświęcenia dokonał ks. bp Józef Gucwa w licznej asyście kapłanów oraz wiernych.
Uhryń to najmniejsza miejscowość w gminie. Szkołę filialną dla klas łączonych I-IV uruchomiono dopiero w 1956 roku. Nauka w niej prowadzona była tylko 26 lat. Najdłużej w szkole pracowała pani Elżbieta Hasior – ceniona nauczycielka, animatorka kultury.
Szkoła Filialna w Łabowcu była najkrócej działającą filią Szkoły Podstawowej w Łabowej. Po II wojnie prowadziła działalność przez 25 lat. Uczyły w niej dwie niezapomniane nauczycielki – Wiktoria Jurczak i Anna Izworska.
Szkoła Filialna w Kotowie dla klas I-III podporządkowana organizacyjnie szkole w Łabowej działała w latach 1945-1992. Po rozbudowie szkoły macierzystej filia po 95 latach działalności została zamknięta, a wszystkie roczniki uczniów z Kotowa są dowożone do szkoły w Łabowej.
Kamianna słynie z miodu. To wspaniałe miejsce na wypoczynek. Tu działał ks. Henryk Ostach. Szkoła istniała już w XVI w. Po II wojnie światowej działała tu do 2011 roku niewielka szkoła filialna należąca organizacyjnie do Szkoły Podstawowej w Łabowej.