Znani Łabowianie
DAMIAN GURBA, PSYCHOLOG Z WYPIĘTRZONYMI MARZENIAMI
Nie tylko góry się wypiętrzają. Marzenia również. O sobie i swoich wypiętrzonych pasjach opowiada Damian Gurba – psycholog, podróżnik, pochodzący z Łabowej.
Nie tylko góry się wypiętrzają. Marzenia również. O sobie i swoich wypiętrzonych pasjach opowiada Damian Gurba – psycholog, podróżnik, pochodzący z Łabowej.
Wielka ucieczka z Galicji nie położyła kresu emigracji. Trwa nadal, tylko destynacje są inne. Emigracja jest obecna w każdych czasach.
Napisać, że życie chłopów w XIX wieku było drastycznie odmienne od współczesnego, to nic nie napisać. Nękające nie tylko Europę cykliczne epidemie tyfusu, cholery czy dyzenterii, nie były jedynymi plagami. Mieszkańców nękał głód powodowany nieurodzajami, złą gospodarką rolną, przemarszami wojsk. Żyjąc pośród wielu nieszczęść, ludzie w dawnych wiekach stawali zawsze po stronie życia.
Jedna z prawie zapomnianych ofiar okupacji niemieckiej, zamordowany przez UPA stacjonującą od 1944 roku w okolicach Krynicy.
W 2024 roku mija 85 lat od wybuchu II wojny światowej. Nie sposób wymienić wszystkich zmobilizowanych z naszej gminy w sierpniu i wrześniu 1939 roku. Ograniczę się do żołnierzy z 1 pułku strzelców podhalańskich (psp): Bocheński Tomasz (Nowa Wieś), Daniłowicz Jan (Łemko, Nowa Wieś), Klimczak Stanisław (Barnowiec), Klimczak Wojciech (Czaczów), Piotr Kubisz (Łabowa), Kuzak Franciszek (Nowa Wieś), Lichoń Franciszek Józef (Łabowiec), Lisowski Józef (Czaczów), Jan Mąka (Łabowa), Mirek Michał (Barnowiec), Nosal Ludwik (Czaczów), Piętka Władysław (Czaczów), Rodak Wojciech (Nowa Wieś), Sekuła Jan (Czaczów), Tokarczyk Jan (Krzyżówka), Zaczyk Roman (Łabowa).
Z cyklu „Kierownicy i dyrektorzy szkoły w Łabowej” krótkie informacje o mało znanej postaci Marii Zając, która pracowała w szkole w Łabowej w latach 1939-1946. Po wojnie była kierowniczka szkoły w roku szkolnym 1945/1946.
Pani Celina Cempa – Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Łabowskiej – przez wiele lat prowadziła stronę internetową Towarzystwa i FB Towarzystwa. Jest autorką wszystkich niezwykłych artykułów, które się tam pojawiły, m.in. w cyklach Znani Łabowianie i Łabowskie sagi. Dzięki tym artykułom czytelnicy poznali wielu wspaniałych ludzi, indywidualnych, rodzinnych i społecznych historii, w piękny, ale i rzeczowy sposób przez Autorkę przekazanych. Wśród Dowiedz się więcej…
Przyczynek do biografii Józefa Włodkowskiego pokazuje, jak mało wiemy o tych, którzy kiedyś pracowali nie tylko w Łabowej, a historia przemieliła ich życie na nice.
Trudne i skomplikowane historie mniejszości narodowych byłej Galicji zakończył wybuch II wojny światowej. Zagłada Żydów, deportacje Łemków zniszczyły wielokulturowe społeczeństwo dawnych ziem polskich. Dobrze odzyskiwać i przywracać polifoniczną pamięć o przeszłości. Dzisiaj o jednej żydowskiej rodzinie, po której przejechał walec historii.
Biografia nauczycielki z rodziny łemkowskiej z Łabowej. Córka dawnych sołtysów Wisłockich spędziła pracowite życie na szerzeniu oświaty, nauczając w wielu małych i większych szkołach na Łemkowszczyźnie i poza jej granicami.