Back to Top

ROBOTNICY PRZYMUSOWI W III RZESZY

Świadkowie historii. Robotnicy przymusowi wywiezieni do Niemiec podczas II wojny światowej.

Apolonia Czerwińska

Z Łabowej na roboty przymusowe wyjeżdżali Polacy i Łemkowie. Pobór mężczyzn do wojska spowodował w Niemczech wielki deficyt siły roboczej w przemyśle i rolnictwie. Rozpoczęły się masowe wywózki Polaków w wieku 18-60 lat na podstawie rozporządzenia Generalnego Gubernatora Hansa Franka z października 1939 roku. Przepis ten uzupełniono 14 grudnia 1939 i objęto nim również młodzież od 14 roku życia. Z początku liczono na dobrowolne wyjazdy Polaków i rozpowszechniano hasło: Jedźcie z nami do Niemiec. Polacy w odpowiedzi na ten apel propagowali hasła: Jedźcie sami do Niemiec! Szybko jednak wyjazd do Niemiec był obowiązkiem pod groźbą obozu koncentracyjnego, wywózki całej rodziny lub śmierci.

Zdjęcie Apolonii Czerwińskiej zrobione w Ebhausen, 1941 r. 

Poprawiono: poniedziałek, 03, kwiecień 2017 16:28

Czytaj więcej...

ZESPÓŁ TEATRALNY I TANECZNY PANI KAZIMIERY ZYGMUNT

Spektakl teatru amatorskiego z Łabowej prowadzonego przez Kazimierę Zygmunt, nauczycielkę w Szkole Podstawowej w Łabowej, spektakl oparty na obrazku ludowym Walentego Krząszcza Halapacz i Halapaczka, na zdjęciu Wiktoria Tytz, która grała rolę dziewczyny - Znajdy oraz Marian Święs, który występował w roli domniemanego ojca Znajdy. Lata 60/70 XX wieku.Teatr wystawiał sztuki: Damy i huzary, Zielone gałęzie, przedstawienia jasełkowe i inne. Występował nie tylko w Łabowej ale m.in. w Nawojowej, Tyliczu, Nowym Sączu, Mochnaczce.

Poprawiono: poniedziałek, 03, kwiecień 2017 16:28

Czytaj więcej...

MALI STRAŻACY

Dzieci przed starym budynkiem Straży Pożarnej w Łabowej, zdjęcie wykonano przed 1974r. Nowy budynek straży pożarnej oddano do użytku w 1979r.

 

ŁABOWIANIE NA STAREJ FOTOGRAFII

Na drodze do Łabowca. Fotografia braci Oleksych z Łabową w tle. Od lewej Jan, po prawej Ludwik. Zdjęcie z 1953 roku. Po lewej zabudowania rodziny Jana i Marii Oleksych.

Poprawiono: poniedziałek, 03, kwiecień 2017 16:28

Czytaj więcej...

OPOWIEŚCI STARYCH FOTOGRAFII

Spośród zgromadzonych na wystawie ŁABOWA DAWNIEJ I DZIŚ czterystu fotografii każda z nich zapisała i przechowuje pewną opowieść. O jednej fotografii opowiedziała pani Ewa Ćwiklińska z Łabowca. Jej opowieść zapisał dziennikarz Jerzy Wideł i zatytułował Historia z jednej fotografii. Można ją przeczytać w Gazecie Nowosądeckiej z 8 lipca 2011. Pani Ewa przekazała rodzinną fotografię z 1933 roku na wystawę Klubu Przyjaciół Stare Fotografii. Zdjęcie przedstawia rodziców pani Ewy oraz siostrę Basię. Historia przywołuje postać ojca pani Ćwiklińskiej Adama Matyjewicza (1898 – 1944). Jego nazwisko przywołuje z kolei wydarzenia z czasów II wojny światowej.

Poprawiono: poniedziałek, 03, kwiecień 2017 16:28

Czytaj więcej...

Strona 6 z 9