Back to Top

A W GÓRACH NIE MA JUŻ NIKOGO

 Niebieski szlak na Halę Łabowską przez Rezerwat Łabowiec. Fot. Celina Cempa

Poprawiono: poniedziałek, 03, kwiecień 2017 16:28

Czytaj więcej...

Z ALBUMU LUBOMIRY CIEŚLI

 Widok centrum Łabowej, miejsce obecnie zajęte przez budynki szkolne. Od prawej na pierwszym planie widać szopę, następnie drewniany dom żydowski, wokół którego bawią się dzieci szkolne (uroczystość?), od prawej widoczne domy, których właścicielami byli: Nikita Kozioł,Osif Kidoń i Prokop Gbur. W brzegu ładnie widoczne są wolno-stojące kamienne piwnice.

Poprawiono: poniedziałek, 03, kwiecień 2017 16:28

Czytaj więcej...

ROBOTNICY PRZYMUSOWI W III RZESZY

Świadkowie historii. Robotnicy przymusowi wywiezieni do Niemiec podczas II wojny światowej.

Apolonia Czerwińska

Z Łabowej na roboty przymusowe wyjeżdżali Polacy i Łemkowie. Pobór mężczyzn do wojska spowodował w Niemczech wielki deficyt siły roboczej w przemyśle i rolnictwie. Rozpoczęły się masowe wywózki Polaków w wieku 18-60 lat na podstawie rozporządzenia Generalnego Gubernatora Hansa Franka z października 1939 roku. Przepis ten uzupełniono 14 grudnia 1939 i objęto nim również młodzież od 14 roku życia. Z początku liczono na dobrowolne wyjazdy Polaków i rozpowszechniano hasło: Jedźcie z nami do Niemiec. Polacy w odpowiedzi na ten apel propagowali hasła: Jedźcie sami do Niemiec! Szybko jednak wyjazd do Niemiec był obowiązkiem pod groźbą obozu koncentracyjnego, wywózki całej rodziny lub śmierci.

Zdjęcie Apolonii Czerwińskiej zrobione w Ebhausen, 1941 r. 

Poprawiono: poniedziałek, 03, kwiecień 2017 16:28

Czytaj więcej...

ZESPÓŁ TEATRALNY I TANECZNY PANI KAZIMIERY ZYGMUNT

Spektakl teatru amatorskiego z Łabowej prowadzonego przez Kazimierę Zygmunt, nauczycielkę w Szkole Podstawowej w Łabowej, spektakl oparty na obrazku ludowym Walentego Krząszcza Halapacz i Halapaczka, na zdjęciu Wiktoria Tytz, która grała rolę dziewczyny - Znajdy oraz Marian Święs, który występował w roli domniemanego ojca Znajdy. Lata 60/70 XX wieku.Teatr wystawiał sztuki: Damy i huzary, Zielone gałęzie, przedstawienia jasełkowe i inne. Występował nie tylko w Łabowej ale m.in. w Nawojowej, Tyliczu, Nowym Sączu, Mochnaczce.

Poprawiono: poniedziałek, 03, kwiecień 2017 16:28

Czytaj więcej...

MALI STRAŻACY

Dzieci przed starym budynkiem Straży Pożarnej w Łabowej, zdjęcie wykonano przed 1974r. Nowy budynek straży pożarnej oddano do użytku w 1979r.

 

Strona 6 z 9