Back to Top

HALA ŁABOWSKA: MSZA ŚW. ZA ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Już po raz osiemnasty odbyła się 3 września 2016 na Hali Łabowskiej uroczysta Msza św. w intencji o. Władysława Gurgacza i poległych żołnierzy Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. Msza św. celebrowana była przez ks. bpa Leszka Leszkiewicza. Tradycyjnie na tej uroczystości pojawił się pan Antoni Macierewicz, tym razem nie tylko jako poseł na Sejm RP, ale również jako Minister Obrony Narodowej. Dzięki temu uroczystość miała wyjątkową oprawę wojskową. W tym roku pojawiło się na niej znacznie więcej ludzi pragnących uczcić Żołnierzy Niezłomnych i ich kapelana księdza Władysława Gurgacza. Jak zwykle licznie reprezentowani byli mieszkańcy Łabowej, m.in. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Św. Franciszka z Asyżu z nauczycielami. Dla porządku odnotować należy, że pamiątkowy obelisk ma obecnie nowe miejsce na wprost schroniska. Obok niego postawiona została wiata chroniąca ołtarz, przy którym odprawiona została Msza św. Pozytywnym aspektem przenosin miejsca odbywania uroczystości, jest możliwość bezpośredniego uczestniczenia w niej większej liczby osób. Uroczystość była okazją do uhonorowania Złotym Medalem dla Obronności Kraju jednych z ostatnich żyjących żołnierzy PPAN. Minister wręczył je osobiście Stefanowi Kuligowi. Odznaczeni zostali również Tadeusz Ryba i Józef Witowski. List gratulacyjny od szefa MON otrzymał Zbigniew Obtułowicz. Organizatorem spotkania była Fundacja  „Osądź mnie Boże” im. ks. Władysława Gurgacza.
 
Tekst, fot. Leszek Zaprzelski
 

Czytaj więcej...

ZMARŁA MARIA WITOWSKA

W Nowym Sączu zmarła Maria Witowska (1931-2016), nauczycielka geografii i dyrektor Szkoły Podstawowej w Łabowej w latach 1972-1985. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 21 czerwca na cmentarzu parafialnym w Nowym Sączu-Zawadzie.

BYĆ DOBRYM NAUCZYCIELEM

Stworzenie definicji dobrego nauczyciela jest dość skomplikowane ze względu na szeroki zakres pełnionych funkcji. To zawód trudny i wymagający, ogromnie odpowiedzialny i dobry dla osób z powołaniem. Dobry nauczyciel mądrze i ciekawie naucza swojego przedmiotu, bo jest specjalistą w dziedzinie, której naucza. Jego skuteczność poparta jest porządkiem na lekcji, życzliwością wobec uczniów, otwartą postawą wobec życia, korzystaniem z nowoczesnych środków przekazu. Taki nauczyciel potrafi pokazać, że nauka to przyjemność, a zarazem ciężka praca kształtująca wytrwałość, samodzielność, planowanie, stawianie sobie celów, pokonywanie trudności.


Kryteria dobrego nauczyciela spełnia niewątpliwie Jolanta Brożek, magister biologii, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, absolwentka studiów podyplomowych w zakresie pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej. Pracuje w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Łabowej jako nauczyciel biologii i wicedyrektor. Odznaczona Medalem KEN, Nagrodami Kuratora Oświaty, Wójta Gminy. Czynnie działa w LOP Oddział w Nowym Sączu oraz w Towarzystwie Miłośników Ziemi Łabowskiej.

Czytaj więcej...

NATALIA JANIA DEBIUTUJE POWIEŚCIĄ SHY

Natalia Jania z Łabowej wydała powieść pod tytułem Shy. Jest to romantyczna opowieść dla młodzieży z magią w tle. Ta niewielkich rozmiarów książka licząca 165 stron została wydana dzięki wsparciu czytelników za pośrednictwem PÓŁKA.PL (Poczekalnia Pearlic). Obecnie działają internetowe wydawnictwa, gdzie drukowane są utwory publikowane wcześniej w sieci. Natalia publikowała już swoje opowiadania na Wattpadzie pod pseudonimem ElfikNatalcia, które cieszyły się poczytnością wśród internautów. W swojej debiutanckiej powieści Natalia, tegoroczna maturzystka, wykorzystała znane motywy pojawiające się w utworach tego gatunku, m.in. walki dobra ze złem, nauki w szkole dla magów, walki o miłość ukochanej. Pojawiają się również znane postacie fantastyczne: elfy, krasnoludy, smoki,  magowie, szamanki, adepci sztuk magicznych.

Czytaj więcej...

ZMARŁ KS. MIECZYSŁAW CZEKAJ

26 marca 2016 r. zmarł w Tarnowie ks. prałat Mieczysław Czekaj (1938-2016), święcenia kapłańskie z rąk bpa Jerzego Ablewicza przyjął w 1962 r. Znany w naszej społeczności z posługi kapłańskiej w Łabowej (wikary) i w Maciejowej (rektor kościoła). Śp. Zmarły ocalił wiele znakomitych dzieł sztuki kościelnej. Całe swoje pracowite życie poświecił na remontowanie, budowanie, odnawianie, przywracanie świetności cerkwiom, kościołom, plebaniom, ikonostasom, ołtarzom, ikonom. Do jego dokonań należą, m.in. prace w świątyniach następujących miejscowości: Maciejowa, Czyrna, Banica, Izby, Bieliczna, Milik, Andrzejówka, Brunary Wyżne, Leluchów, Dubne, Bogusza. W uznaniu zasług dla regionu wybrano go Sądeczaninem Roku 2000, a w 2004 r. został laureatem Nagrody Województwa Małopolskiego im. Mariana Korneckiego. Śp. ks. Mieczysław Czekaj był człowiekiem wielkich dokonań i niezwykłej skromności. Według Jego przekonania na szacunek, pomoc i konserwację zasługuje każde dzieło sztuki.

Czytaj więcej...

Strona 3 z 27