Back to Top

ODZNACZENIA I NAGRODY DLA NASZYCH NAUCZYCIELI

Trud wychowawczy i wieloletnia praca z uczniami są doceniane przez władze oświatowe. Święto KEN jest okazją do nagrodzenia i wyróżnienia nauczycieli dla których najważniejszy jest uczeń i jego dobro. W Małopolskim Centrum Kultury Sokół odbyło się spotkanie, podczas którego wręczone zostały Nagrody Ministra Edukacji Narodowej, nagrody Kuratora Oświaty oraz Medale KEN. Z rąk pani Barbary Nowak, Małopolskiej Kurator Oświaty, Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej odebrała pani Dorota Rolka, nauczycielka z Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Łabowej.

Medale Komisji Edukacji Narodowej otrzymały trzy nauczycielki Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego: Anna Chronowska (polonistka), Irena Janiuk (polonistka), Marzena Zaprzelska (nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, wicedyrektor Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego).

Zarząd Towarzystwa składa wyróżnionym paniom gratulacje oraz podziękowania za troskę o poziom kształcenia i wychowania młodych pokoleń. Praca nauczyciela wymaga szczególnych predyspozycji, optymizmu i wiary we własne działania. Cieszymy się, że trzy z czterech nagrodzonych nauczycielek są członkami naszego Towarzystwa.
 
Pani mgr Dorota Rolka to znana i ceniona w naszym środowisku dyplomowana nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej oraz nauczycielka prowadząca zajęcia psychoterapeutyczne i logopedyczne.  Prowadzenie tak różnorodnych zajęć szkolnych zawdzięcza ukończeniu wielu form kształcenia w zakresie nauczania początkowego, nauczania przedszkolnego, muzyki, terapii pedagogicznej, logopedii. Świetne przygotowanie do zawodu to u pani Doroty nie wszystko. Zostało połączone z twórczą postawą i zaangażowaniem oraz prawdziwą pasją pedagogiczną, co zaowocowało wieloma ciekawymi i innowacyjnymi działaniami.

Czytaj więcej...

ZAPROSZENIE

V wykład z cyklu W NASZEJ MAŁEJ OJCZYŹNIE

Jacek Nowak

biznesmen, pszczelarz, właściciel Pasieki Barć w Kamiannej, autor książki "Pszczoły"

 

O pszczołach, miodzie i pasiekach na przykładzie Pasieki Barć w Kamiannej

 

23 października 2016 godz. 17.00

Pasieka Barć Kamianna

 

Serdecznie zapraszamy

Zarząd TMZŁ

ZMARŁ TADEUSZ RYBA, OSTATNI ŻOŁNIERZ PPAN

W wieku 88 lat zmarł Tadeusz Ryba ps. Jeleń, żołnierz Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej antykomunistycznej partyzantki działającej po II wojnie światowej na terenie Sądecczyzny. Pochodził z Barnowca, po wojnie mieszkał w Nowym Sączu. Jeszcze jako uczeń liceum pedagogicznego w Nowym Sączu został żołnierzem PPAN i należał do leśnego oddziału "Żandarmeria" dowodzonego przez Stanisława Piórę ps. Emir. Kapelanem oddziału był ks. Władysław Gurgacz SJ. W 1949 r. Tadeusz Ryba został aresztowany na Słowacji w miejscowości Rużbachy podczas zasadzki urządzonej przez UB na żołnierzy "Żandarmerii" usiłujących przedostać się na Zachód. Skazany wyrokiem sądu na dożywocie został objęty amnestią i zwolniony w 1956 r. Zrehabilitowany w 1993 r. awansował do stopnia porucznika. Otrzymał wiele odznaczeń, m.in.: Krzyż Armii Krajowej, Krzyż Partyzancki, Krzyż Weterana Walk o Wolność i Niepodległość, Krzyż Oficerski Odrodzenia Polski, złoty medal "Za zasługi dla obronności kraju", Złote Jabłko Sądeckie, Tarczę Herbową "Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza". Zawodowo związany był z Nadleśnictwem Nawojowa, gdzie pracował wiele lat na stanowisku leśnika. Pogrzeb odbędzie się 8 października br. w Nowym Sączu-Zawadzie.

HALA ŁABOWSKA: MSZA ŚW. ZA ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Już po raz osiemnasty odbyła się 3 września 2016 na Hali Łabowskiej uroczysta Msza św. w intencji o. Władysława Gurgacza i poległych żołnierzy Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. Msza św. celebrowana była przez ks. bpa Leszka Leszkiewicza. Tradycyjnie na tej uroczystości pojawił się pan Antoni Macierewicz, tym razem nie tylko jako poseł na Sejm RP, ale również jako Minister Obrony Narodowej. Dzięki temu uroczystość miała wyjątkową oprawę wojskową. W tym roku pojawiło się na niej znacznie więcej ludzi pragnących uczcić Żołnierzy Niezłomnych i ich kapelana księdza Władysława Gurgacza. Jak zwykle licznie reprezentowani byli mieszkańcy Łabowej, m.in. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Św. Franciszka z Asyżu z nauczycielami. Dla porządku odnotować należy, że pamiątkowy obelisk ma obecnie nowe miejsce na wprost schroniska. Obok niego postawiona została wiata chroniąca ołtarz, przy którym odprawiona została Msza św. Pozytywnym aspektem przenosin miejsca odbywania uroczystości, jest możliwość bezpośredniego uczestniczenia w niej większej liczby osób. Uroczystość była okazją do uhonorowania Złotym Medalem dla Obronności Kraju jednych z ostatnich żyjących żołnierzy PPAN. Minister wręczył je osobiście Stefanowi Kuligowi. Odznaczeni zostali również Tadeusz Ryba i Józef Witowski. List gratulacyjny od szefa MON otrzymał Zbigniew Obtułowicz. Organizatorem spotkania była Fundacja  „Osądź mnie Boże” im. ks. Władysława Gurgacza.
 
Tekst, fot. Leszek Zaprzelski
 

Czytaj więcej...

ZMARŁA MARIA WITOWSKA

W Nowym Sączu zmarła Maria Witowska (1931-2016), nauczycielka geografii i dyrektor Szkoły Podstawowej w Łabowej w latach 1972-1985. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 21 czerwca na cmentarzu parafialnym w Nowym Sączu-Zawadzie.

Strona 3 z 27