11 listopada podczas obchodów Święta Niepodległości tytuł Honorowego Ambasadora Ziemi Łabowskiej otrzymał brygadier Robert Kłębczyk. Tytuł nadała kapituła powołana przez Zarząd Towarzystwa Miłośników Ziemi Łabowskiej, a okolicznościowy grawerton wręczyła prezes Towarzystwa Celina Cempa, która w swoim wystąpieniu podkreśliła zasługi Wyróżnionego w promowaniu wizerunku Łabowej oraz trud i poświęcenie w służbie ludziom.

Bryg. mgr inż. Robert Kłębczyk jest absolwentem Wyższej Szkoły Pożarniczej w Warszawie, którą ukończył w 1997 r. Mieszka w Łabowej.  Od 1999 roku jest ratownikiem Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo- Ratowniczej „Nowy Sącz”, a od 2015 roku zastępcą dowódcy tejże grupy.

Pełnił służbę w w licznych akcjach ratowniczych na terenie kraju (m.in. w Katowicach po katastrofie budowlanej hali targowej) oraz w siedmiu zagranicznych akcjach humanitarnych i poszukiwawczo-ratowniczych, w tym również na stanowiskach dowodzenia:

Albania – pomoc humanitarna z Polską Misją Medyczną na rzecz uchodźców z Kosowa – 1999 r.
Rumunia – pomoc humanitarna po powodzi – 2000 r.
Iran – działania poszukiwawczo-ratownicze po trzęsienia ziemi 26.12.2003 – 2.01.2004 r.
Pakistan – działania poszukiwawczo- ratownicze po trzęsieniu ziemi – 2005 r.
Indonezja wyspa Jawa – pomoc ratownicza i humanitarna po trzęsieniu ziemi – 2006 r.
Haiti – działania poszukiwawczo-ratownicze po trzęsieniu ziemi – 2010 r.
Nepal – 2015.

Za udział w działaniach poza granicami kraju, uzyskał status weterana- funkcjonariusza działań poza granicami kraju, a 29 maja br. podczas obchodów Dnia Weterana w Bydgoszczy otrzymał z rąk pani minister Teresy Piotrowskiej, jako jeden z czterech pierwszych strażaków w Polsce, Odznakę Honorową „Za zasługi w działaniach poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej”.

Na co dzień jest pracownikiem Wydziału Szkolenia Specjalistycznych Grup Ratowniczych Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie z siedzibą w Nowym Sączu, a od marca 2015 roku naczelnikiem tegoż wydziału. Żonaty, trójka dzieci. W latach  2010-2014 był radnym VI kadencji gminy Łabowa.

Kapituła Tytułu w uzasadnieniu nadania tytułu podkreśliła zasługi w promowaniu wizerunku Łabowej oraz trud i poświęcenie w służbie ludziom.

Celina Cempa

Kategorie: Wiadomości