Anna Wilk, śpiewaczka operowa (sopran), pedagog, asystentka na wydziale wokalnym Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, nauczycielka śpiewu solowego w Państwowej Szkole Muzycznej w Nowym Sączu, laureatka wielu konkursów wokalnych, koncerty w kraju i zagranicą, pochodzi ze Składzistego.

Anna Wilk ukończyła z wyróżnieniem Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie śpiewu solowego prof. Hanny Michalak.

Swoje umiejętności kształciła podczas kursów mistrzowskich pod okiem znakomitych pedagogów: Teresy Żylis-Gary, Rosy Ricciotti, Mauro Trombetta, Evy Blahovej, Sarah’y Meredith, czy podczas International Sommerakademie Mozarteum w Salzburgu, w klasie śpiewu prof. Heleny Łazarskiej.

Brała udział w konkursach wokalnych: ARD International Music Competition (Monachium, 2012 r.), Queen Sonja International Singing Competition (Oslo, 2012 r.).

Jest laureatką konkursów wokalnych m. in: XIII Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari (2009, wyróżnienie, nagrody specjalne m. in. za wykonanie arii W. A. Mozarta), IX Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Haliny Słoniowskiej w Dusznikach Zdroju (2008, nagroda specjalna w kategorii operowej), II Międzyuczelnianego  Konkursu „W Kręgu Muzyki Słowiańskiej” (2009, III nagroda).

Na scenie zadebiutowała w 2007 roku w Teatro dell’Opera di Roma, kreując partie I Nimfy w operze „Rusałka” Antoniego Dvořaka. Od tego czasu jej kariera nabrała rozpędu.

Prowadzi intensywną działalność koncertową, współpracując z takimi zespołami jak: Capella Bydgostiensis, Filharmonia Częstochowska, Filharmonia Pomorska, Filharmonia Szczecińska. Współpracowała z tak znakomitymi dyrygentami, jak: Gunter Nuehold, Radosław Labakhua, Emir Saul, Szymon Wyrzykowski. Dokonała nagrań płytowych muzyki sakralnej.

Artystka wykonywała partie solowe w takich dziełach jak: „Mesjasz” J.F. Haendla, „Messa da Requiem” G.Verdiego, „African Sanctus” D. Fanshawe’a, „Porgy and Bess” G. Gershwina, „Carmina Burana” C. Orffa, koncertując w największych salach w Polsce. Jest solistką koncertów kameralnych, głównie recitali solowych, ale w swoim repertuarze ma również główne partie z opery „Jolanta” P. Czajkowskiego, „Czarodziejski flet” W. A. Mozarta. W kręgu jej muzycznych zainteresowań są kompozycje kompozytorów współczesnych, których prawykonania na stałe weszły do jej kalendarza koncertowego.

Wielokrotnie gościła na festiwalach muzycznych m. in: 28. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater w Częstochowie, 46. Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy Zdroju, Sacrum Non Profanum w Trzęsaczu, I Międzynarodowym Festiwalu Sopot Classic. Czynnie koncertuje w kraju i zagranicą, oddając się jednocześnie z wielką pasją pracy pedagogicznej jako asystentka w klasie śpiewu swojego pedagoga. Jest doktorantką Wydziału Wokalno-Aktorskiego w Bydgoszczy i nauczycielem w klasie śpiewu solowego w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. F. Chopina w Nowy Sączu.

Mieszkańcy gminy Łabowa mieli okazję wysłuchać koncertów w wykonaniu Ani Wilk w 2010 roku z okazji Święta Niepodległości oraz w 2018 z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Foto: Archiwum Anny Wilk

Foto: Szczepan Chronowski (2010, Łabowa)

Foto: Sonia Jargut (2018 Łabowa)

Tekst: Dorota Rolka©