Gdzie znaleźć autografy swoich przodków sprzed 95 lat?

Mija 95 lat od stworzenia największej kolekcji autografów naszych przodków. Jest nią tzw. adres dziękczynny, który Polacy przesłali w 1926 roku Stanom Zjednoczonym z okazji 150. rocznicy podpisania Deklaracji Niepodległości podpisanej 4 lipca 1776 roku. Zawiera podpisy 5,5 mln obywateli Polski – Polaków, Żydów, Ukraińców, Niemców zebrane w 111 tomach z ponad 30 tysiącami stron, gdzie podpisy – od najwyższych władz państwowych po najmłodsze piszące dzieci – opatrzone były grafikami wybitnych polskich plastyków (m.in. Zofii Stryjeńskiej). Znaleźć tu można podpisy nie tylko ważnych osobistości m.in. prezydenta Ignacego Mościckiego i Józefa Piłsudskiego, ministrów, posłów, urzędników ministerstw, członków instytucji publicznych i społecznych, ale także zwykłych Polaków. Delegacja II RP zawiozła ten niezwykly adres dziękczynny do Waszyngtonu i złożyła na ręce prezydenta Calvina Coolidg’a. Oryginał, złożony w Bibliotece Kongresu USA, został zapomniany. Wśród 5,5 mln podpisów niemal każdy z nas może odnaleźć swojego bliskiego. Adresy dziękczynne z naszej gminy upowszechniały Gminna Biblioteka Publiczna oraz Gminny Ośrodek Kultury w Łabowej. Listy z podpisami przodków dostępne są oczywiście w Internecie, gdyż zapomniane przez siedem dekad Księgi Deklaracji „odkryte” zostały ponownie w połowie lat 90. XX w. przez pracowników Biblioteki Kongresu USA mających polskie korzenie. To wyjątkowa kolekcja, światowy ewenement. Według mnie to prototyp Naszej Klasy z 1926 roku.

Łabowska klasa szkoły powszechnej, która przystąpiła do projektu zebrała stosunkowo niewiele podpisów. Są tu w duzej mierze podpisy osób dorosłych: Jozafat Niemiec (opiekun projektu), Łukacz Józef (kierownik), Celina Pędracka, Kazimierz Zając, Tokarczyk Władysław, Marcówna Aniela, Maria Pyrolowa, Piotr Pyrola, Samuel Breitkopf, Chaim Frey, Adrian Baran, Zaczek Michał, Zaczek Franciszek, Monka Wojciech, Jakub Baran, Zarotyński Jan, Walerian Słaby, Monka Franciszek, Rafael Liberman, Jan Jarzębak, Stanisław Tyc, Dobosz Michał, Zagraj Teodozy, Stelmach Apolonia, Roman Zaczek, Ptak Jan, Maria Zielonka, Anna Zielonka, Piotr Bejmuk.

Kategorie: Artykuły