Po raz osiemnasty odbyła się 3 września 2016 na Hali Łabowskiej uroczysta Msza św. w intencji o. Władysława Gurgacza i poległych żołnierzy Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. Msza św. celebrowana była przez ks. bpa Leszka Leszkiewicza. Tradycyjnie na tej uroczystości pojawił się pan Antoni Macierewicz, tym razem nie tylko jako poseł na Sejm RP, ale również jako Minister Obrony Narodowej. Dzięki temu uroczystość miała wyjątkową oprawę wojskową. W tym roku pojawiło się na niej znacznie więcej ludzi pragnących uczcić Żołnierzy Niezłomnych i ich kapelana księdza Władysława Gurgacza. Jak zwykle licznie reprezentowani byli mieszkańcy Łabowej, m.in. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Św. Franciszka z Asyżu z nauczycielami. Dla porządku odnotować należy, że pamiątkowy obelisk ma obecnie nowe miejsce na wprost schroniska. Obok niego postawiona została wiata chroniąca ołtarz, przy którym odprawiona została Msza św. Pozytywnym aspektem przenosin miejsca odbywania uroczystości, jest możliwość bezpośredniego uczestniczenia w niej większej liczby osób. Uroczystość była okazją do uhonorowania Złotym Medalem dla Obronności Kraju jednych z ostatnich żyjących żołnierzy PPAN. Minister wręczył je osobiście Stefanowi Kuligowi. Odznaczeni zostali również Tadeusz Ryba i Józef Witowski. List gratulacyjny od szefa MON otrzymał Zbigniew Obtułowicz. Organizatorem spotkania była Fundacja  „Osądź mnie Boże” im. ks. Władysława Gurgacza.
Tekst, fot. Leszek Zaprzelski

Kategorie: Wiadomości